Pierwsza przeszkoda związana z tworzeniem embrionów ludzko-zwierzęcych zostanie być może już niedługo rozwiązana. Japońscy naukowcy próbują uzyskać oficjalną zgodę na badania, które przybliżą możliwości tworzenia ludzkich organów wewnątrz rosnącego ciała zwierzęcia.

Badacze planują wprowadzić ludzką komórkę macierzystą do zarodka zwierzęcia, aby stworzyć tak zwany "chimeryczny zarodek". Następnie chcą umieścić go w macicy zwierzęcia. Naukowcy żywią szczególną nadzieję, że komórki macierzyste będą tworzyć w pełni sprawny ludzki organ - przykładowo nerkę lub wątrobę, który będzie normalnie wzrastał wraz z wiekiem zwierzęcia. To by oznaczało, że będzie możliwość pobrania wykształconego narządu od dorosłego zwierzęcia, a następnie przeszczepienia go potrzebującemu pacjentowi.

W sprawie hodowli narządów będzie należało przeanalizować zarówno możliwości, jak i niekorzystne skutki takiego zabiegu. Ostateczna decyzja zostanie podjęta przez władze już w następnym miesiącu. Będzie także trzeba opracować konkretne wytyczne związane z przeprowadzaniem takich zabiegów.

Na obecną chwilę japońscy naukowcy mogą prowadzić wzrost zarodków chimerycznych przez dwa tygodnie w specjalnej tubie, ale zabronione jest umieszczanie zarodka w macicy zwierzęcia.

W proponowanym przez naukowców eksperymencie, prowadzonym przez Hiromitsu Nakauchi z Uniwersytetu w Tokio, chimeryczny embrion, stworzony z zapłodnionej komórki jajowej świni oraz ludzkiej indukowanej pluripotencjalnej komórki macierzystej (iPS), mógłby zostać przeniesiony do macicy świni. Taki pomysł jest poparty tym, że narządy świni są podobne zarówno w wielkości jak i kształcie do ludzkich.

Odkąd kilka lat temu odkryto komórki iPS, nie można było ich do tej pory pozyskać inaczej, jak tylko poprzez pobieranie z ludzkich embrionów. Jest to metoda kontrowersyjna, ponieważ wymaga zniszczenia zarodka ludzkiego. Nowatorska metoda opracowana przez japońskich naukowców mogłaby skutecznie ominąć ten aspekt.

Źródło: http://phys.org/news/2013-06-japan-experts-mull-chimeric-embryos.html

Źródło zdjęcia: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Sow_and_five_piglets.jpg

Klaudia Majcher

Share

bony.jpg

zoetis2024

megavet