Najnowsze badania sugerują, że ekspozycja płodu na bisfenol A (BPA) stwarza predyspozycje do wystąpienia zapalenia tkanki tłuszczowej po urodzeniu, co w konsekwencji prowadzi do otyłości i zespołu metabolicznego. Wyniki badań na zwierzętach zostały zaprezentowane na 95 spotkaniu Stowarzyszenia Endokrynologów (The Endocrine Society) w San Francisco.
BPA jest spotykany w wielu tworzywach sztucznych, poliestrach, polisfulfonach, żywicach epoksydowych oraz wykorzystywany jako przeciwutleniacz w środkach spożywczych i kosmetycznych. Zaburza on układ hormonalny organizmu, ponieważ ma właściwości podobne do estrogenów. Wstępne badania połączyły wystawienie organizmów ludzi i zwierząt na BPA ze zwiększonym występowaniem schorzeń metabolicznych i otyłości, które są kluczową przyczyną pojawienia się cukrzycy, chorób serca i mózgu w dalszym życiu.
Badanie zostało przeprowadzone na owcach wystawionych na działanie bisfenolu A w okresie prenatalnym. Odbyło się ono w laboratorium należącym do prof. Vasantha Padmanabhan w Uniwersytecie w Michigan, sfinansowane zostało przez National Institutes of Environmental Health Sciences, a badaniom przewodniczyła prof. Almudena Veiga-Lopez.
Owce mają podobny tłuszcz trzewny i podskórny do tego występującego u ludzi. Badacze podzielili ciężarne zwierzęta na dwie grupy, z których jedna była karmiona olejem kukurydzianym z dodatkiem BPA, a druga czystym olejem. Ważne jest to, że ilość dodanego BPA była taka, że osiągnięte stężenie we krwi pępowinowej owiec było podobne do stężenia toksycznego wymaganego u ludzi.
Nowonarodzone osobniki żeńskie zostały podzielone na cztery grupy, po 9 - 12 zwierząt w każdej: jagnięta otrzymujące normalne pożywienie bez ekspozycji w okresie prenatalnym na BPA, jagnięta otrzymujące normalne pożywienie poddane ekspozycji w okresie prenatalnym na BPA, jagnięta przekarmione (otyłe) oraz jagnięta przekarmione (otyłe) poddane ekspozycji w okresie prenatalnym na BPA.
W wieku 15 miesięcy owce przeszły test tolerancji glukozy, w celu pomiaru insuliny i poziomu cukru we krwi. Siedem miesięcy później badacze pobrali próbki trzewnego i podskórnego tłuszczu, aby zmierzyć poziom CD68 i adiponektyny - biologicznych markerów stanu zapalnego.
U obydwu grup otyłych zwierząt wystąpił podwyższony poziom insuliny, co może powodować wzrost odporności na insulinę. Jednak u zwierząt na normalnej diecie poddanych działaniu BPA nie odnotowano tego wzrostu, które wystąpiło przy poprzednim badaniu na myszach. Jednak co ważniejsze - okazało się, że poziom adiponektyny był obniżony, a ekspresja CD68 podwyższona w tłuszczu trzewnym obydwu otyłych grup, a podwyższony poziom CD68 występował także w tłuszczu podskórnym zwierząt na normalnej diecie, ale eksponowanych w okresie prenatalnym na BPA.
Źródło: http://www.newswise.com/articles/prenatal-exposure-to-bpa-affects-fat-tissues-in-sheep
Źródło zdjęcia: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Cheviot_lamb_on_the_Isle_of_Lewis.jpg
Klaudia Majcher