Mam na imię Przemysław Łuczak i jest studentem VI roku weterynarii Wydziału Medycyny Weterynaryjnej w Olsztynie, a także pasjonatem zwierząt egzotycznych. Ciągle jeszcze mało wiemy na temat tych zwierząt, które coraz śmielej pojawiają się w naszych domach. Wzbudzają w nas ciekawość, cieszą oko swoim niecodziennym wyglądem. Musimy jednak pamiętać, że nasze egzotyczne pupile są często zainfekowane pasożytami, a ich rozpoznanie jest trudne. Wspólnie z Katedrą Parazytologii i Chorób Inwazyjnych, która doceniła moje zainteresowania, rozpoczęliśmy ogólnopolską akcję skatalogowania pasożytów występujących u zwierząt egzotycznych w hodowlach i nie tylko. Ma to na celu wykrycie zagrożeń, a jednocześnie opracowania skutecznego leczenia i zapobiegania chorobom pasożytniczym, które niestety są bagatelizowane i nie znamy tak do końca skali tego problemu u nas w kraju.

Każdy może wspomóc ten projekt; wystarczy przesłać próbki kału, zeskrobin, piór, ściółki do badań, które wykonywane są za darmo z zachowaniem pełnej dyskrecji. Wynik badania przesyłany jest droga elektroniczną.

  • - próbki należy przesłać w pojemnikach na kał (np. zakupionych w aptece tzw. kałówkach) a w nim max. około 5 gramów świeżego kału
  • - dla jednego zwierzaka należy przeznaczyć jeden pojemnik (ew. próbka zbiorcza ze stadka)
  • - pojemniki należy oznaczyć numerem i opisać (może to być oddzielny opis, który powinien zawierać nazwę (gatunek) zwierzęcia (łacińską), ewentualną nazwę odmiany, a także wiek
  • - próbki należy nadsyłać na adres:
  • Katedra Parazytologii i Chorób Inwazyjnych ul. Oczapowskiego 14, 10-719 Olsztyn, na kopercie proszę o dopisek ?Egzotyczne?, załączyć adres lub e-mail na który prześlemy wynik badania.
  • - ilość próbek jest dowolna

Każdy chętny może liczyć na dobrą i rzetelną współpracę.

 

Share

bony.jpg

zoetis2024

megavet