W najnowszych badaniach naukowcy po raz pierwszy wykazali, że akt kopulacji wywołuje stałe modyfikacje genetyczne chromosomów, które regulują zachowania seksualne i skłonność do monogamii. Wyniki badań opublikowano w Nature Neuroscience.

Norniki preriowe (Microtus ochrogaster) są już od dawna obiektem zainteresowań neurologów i endokrynologów, którzy badają zachowania społeczne zwierząt. Są one wyjątkowe, ponieważ tworzą monogamiczne pary na całe życie. Dzielą się one rolami rodzicielskimi oraz budowaniem gniazd. Dzięki temu są dobrym modelem służącym zrozumieniu biologii monogamii i łączenia się w pary.

Poprzednie badania wykazały, że neuroprzekaźniki: oksytocyna i wazopresyna odgrywają ważną rolę w tworzeniu par. Monogamiczne norniki preriowe są znane z posiadania dużej ilości receptorów dla wyżej wymienionych neuroprzekaźników, o wiele więcej od tych które nie łączą się w pary. Kiedy jednak podamy dawkę oksytocyny i wazopresyny żyjącym o wiele rozwiąźlej Microtus montanus, te zaczną żyć jak ich preriowi krewni.

Jednak okazuje się, że neuroprzekaźniki to nie wszystko. Aby znaleźć przyczynę epigenetyczną monogamicznych zachowań, neurolog Mohamed Kabbaj i jego zespół z Uniwersytetu stanowego Florydy w Tallahassee zbadał norniki, które były trzymane razem przez 6 godzin i nie były sobą zainteresowane. Naukowcy wstrzyknęli im w okolicę jądra półleżącego mózgu (układ "nagród i przyjemności") substancję blokującą aktywność enzymu, który normalnie utrzymuje DNA ściśle zwinięte i w ten sposób zapobiega ekspresji genów.

Zespół odkrył, że geny dla receptorów wazopresyny i oksytocyny uległy transkrypcji i w wyniku tego w jądrze półleżącym zostały wytworzone duże ilości receptorów. Te zwierzęta, dopuszczone do kopulacji, miały także wysoki poziom neuroprzekaźników. Akt ten aktywuje obszar mózgu, który odpowiada za preferencje co do partnera. Okazuje się, że taki efekt może być także wywołany poprzez podanie odpowiedniej substancji.

Jednak sam specyfik nie wystarczy - oprócz iniekcji potrzeba także sześciu godzin związku.

Źródło: http://www.nature.com/news/gene-switches-make-prairie-voles-fall-in-love-1.13112
Źródło zdjęcia: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Field_Vole_by_Bruce_McAdam.jpg

Klaudia Majcher

Share

bony.jpg

zoetis2024

megavet