Naukowcy opracowali żel do wstrzykiwań zawierający komórki macierzyste. Może być on stosowany do odbudowy złamanych kości i uszkodzonych chrząstek. Powstał on we współpracy zespołu prowadzonego przez profesor Alicia El Haj z Uniwersytetu w Keele z badaczami z Uniwersytetu w Southampton oraz Uniwersytetu w Northampton.
Badacze okryli, że poprzez załączenie drobnych magnetycznych cząstek do powierzchni komórek macierzystych, stworzą warunki, które spowodują wzrost nowej chrząstki lub kości. Kiedy uszkodzona okolica jest owinięta bandażem magnetycznym, te cząsteczki reagują, stymulując kość do zagęszczania swojej struktury.
Badania przeprowadzone do tej pory na kościach myszy i kurcząt zakończyły się pełnym sukcesem. Już w tym roku Skele-Gro będzie testowany u ludzi.
Profesor Alicia El Haj, dyrektor Instytutu Nauki i Technologii Medycznej Uniwersytetu w Keele, wskazuje, że kość dopiero przy stopniowej rehabilitacji kończyny staje się gęstsza. Dzięki Skele-Gro zagęszczanie kości może się już odbywać gdy pacjent leży w łóżku.
Komórki macierzyste mogą być pobierane z ciała pacjenta - potencjalne źródło to komórki skóry - następnie zawieszone w płynnym żelu, który zastyga podczas zmiany temperatury wewnątrz ciała. Żel stanowi rusztowanie dla wzrostu komórek macierzystych. Sygnały biologiczne w żelu, zwane czynnikami wzrostu, także pomagają komórkom w przekształcaniu się w chrząstkę.
Badacze opracowali również magnetyczne nanocząsteczki dołączone do kanałów na zewnętrznej powierzchni komórek macierzystych. W normalnych warunkach kanały te otwierają się w odpowiedzi na obciążenie spowodowane przez ruch i stymulują komórki do wzrostu ? jest to niezbędny proces do stworzenia mocnych i grubych kości. Dołączenie cząstek magnetycznych i zastosowanie zewnętrznego pola magnetycznego stwarza efekt ćwiczeń na nowo zbudowanych kościach.
Źródło zdjęcia: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Fracture_tibia%2Bfibula_r%C3%A9duite.jpg?uselang=pl
Klaudia Majcher