Pingwiny posiadają multum cech fizycznych, które sprawiają, że życie pod wodą jest dla nich łatwiejsze, niż szybowanie w powietrzu. Na przykład zwężenie rozpiętości skrzydeł zmniejszyło opór, zagęszczenie kości skrzydłowych umożliwiło im nurkowanie, a dobrze otłuszczone ciało sprawia, że są izolowane od zimna i mogą przebywać dłużej w zimnej wodzie.
Pingwin cesarski może zanurkować na głębokość ponad 450 metrów. Robią to inaczej niż wszystkie ptaki wodne - używają skrzydeł zamiast błony pławnej pomiędzy kończynami. Ponadto, na uwagę zasługuje fakt, że na jednym wdechu pingwin jest w stanie przebywać pod wodą przez 20 minut.
Naukowcy uważają, ze w pewnym momencie ewolucji pingwina zmiany organizmu służące usprawnieniu nurkowaniu zaszły tak daleko, że lot był niewydajny energetycznie, co sprawiło, że stały się nielotami.
Aby dowiedzieć się więcej na temat zużycia energii przez latających przodków dzisiejszego pingwina, naukowcy zbadali podobne do pingwinów ptaki morskie na półkuli północnej, które nadal używają swoich skrzydeł zarówno do latania, jak i do pływania. Są to nurzyki polarne zamieszkujące Archipelag Arktyczny. Wyposażono je w urządzenia dokonujące pomiarów wydatków energetycznych poprzez iniekcje izotopów.
Okazało się, że energia jaką nurzyki musiały wykorzystać do lotu była ogromna, większa niż jakiegokolwiek innego ptaka. Poprzednim rekordzistą była gęś tybetańska.
W porównaniu do ptaków, które używają nóg do pływania, jak kormoran krasnolicy, nurzyki zużywają mniej energii podczas nurkowania. Mimo to, energia ta jest wyższa niż u pingwinów.
Badanie popiera hipotezę, że ptaki nie mogą być efektywne zarówno w pływaniu, jak i lataniu. W tym przypadku nurzyki są ewolucyjnie pomiędzy tymi dwoma umiejętnościami. Ornitolog Robert Ricklefs twierdzi, że wzrost lub zmniejszenie skrzydeł uniemożliwiłoby tym ptakom i nurkowanie, i lot.
Źródło: http://www.huffingtonpost.com/2013/05/22/penguins-flying-ability-birds-swim-better-murres_n_3318799.html?utm_hp_ref=science
Źródło zdjęcia: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Thick-billed_Murres,_1989.jpg?uselang=pl
Klaudia Majcher