Biały tygrys obecnie zniknął z naturalnego środowiska, ostatnie sztuki możemy spotkać jedynie w niewoli. To sprawiło, że dopiero ostatnimi czasy zainteresowano się i odkryto, dlaczego niektóre osobniki z gatunki Panthera tigris mają piękne, kremowe futro, podczas gdy inne żółtopomarańczowe. Według najnowszych badań odpowiada za to pojedyncza zmiana w znanym już genie pigmentu.
Autorem badań jest Shu-Jin Luo z Uniwersytetu Pekińskiego. Wraz ze swoimi kolegami wzywa do uczestniczenia w programie pomocy tygrysom w niewoli, zarówno odmianie pomarańczowej, jak i białej, aby w przyszłości można było przywrócić te piękne koty z powrotem na wolność.
W swoich badaniach aby zidentyfikować która część genomu jest odpowiedzialna za kremowy odcień, zespół Luo zmapował genomy rodziny 16 tygrysów - białych i pomarańczowych - w Parku Safari Chimelong Xiangjiang. Ponadto, badacze zsekwencjonowali pełne genomy trójki rodziców tych tygrysów oraz potwierdzili swoje odkrycie z 130 niespokrewnionymi tygrysami.
Zespół skoncentrował się na genie pigmentu zwanym SLC45A2, który jest związany z jasnym umaszczeniem także u koni, kurczaków czy ryb. Białe tygrysy posiadają taki wariant genu, który hamuje wytwarzanie czerwonego i żółtego pigmentu, pozostawiając czarny kolor na futrze. Badania te zostały opublikowane 23 maja w czasopiśmie Current Biology.
W dalszych pracach naukowcy chcą wyjaśnić dlaczego obydwie odmiany kolorystyczne, biała i pomarańczowa, przetrwały podczas ewolucji.
Źródło: http://www.livescience.com/34632-white-tiger-color-mystery-solved.html
Źródło zdjęcia: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:White_tigers_stukenbrock.jpg