W czasopiśmie Nature zespół naukowców kierowany przez Johana Auwerx, szefa EPFL's Laboratory of Integrative and Systemic Physiology (LISP) opisał mechanizm działający u myszy, który odgrywa decydującą rolę w długowieczności zwierzęcia. Poprzez jego zniszczenie, używając prostych antybiotyków w populacji nicieni, badacze byli w stanie przedłużyć żywotność nawet o 60 procent.

Naukowcy najpierw przeanalizowali część genomu myszy, który odnosi się do długowieczności i odnaleźli grupę trzech genów usytuowanych na drugim chromosomie, który wcześniej wydawał się nie być związany ze starzeniem się. Odkryli, że 50 procentowa redukcja w ekspresji tych genów - w związku z tym również zmniejszenie ilości kodowanych przez nie białek - zwiększyła długość życia myszy o około 250 dni.

Następnym krokiem było powielenie kombinacji tych białek u różnych gatunków nicieni. Późniejsze usunięcie protein sprawiło, że znacznie wzrosła ich żywotność. Średni czas życia robaka wynosi 19 dni, natomiast po manipulacji badaczy - ponad 30. Przeprowadzono testy, które służyły wyizolowaniu wspólnej cechy i ustaleniu, że obecność mitochondrialnych, rybosomalnych białek (MRP) jest odwrotnie proporcjonalna do długości życia.

Badacze doszli do wniosku, ze brak MRP w kluczowych momentach rozwoju powoduje specyficzną reakcję stresową, znaną jako "rozwiniętą odpowiedź białkową" z mitochondriami lub miejscem wytwarzania energii przez komórkę. Siła tej reakcji jest proporcjonalna do długości życia.

Aby uzyskać ten efekt można obyć się bez genetycznej manipulacji w organizmie nicienia. Ekspozycja na niektóre łatwo dostępne leki powoduje inhibicję rybosomalnej funkcji, a tym samym powoduje pożądaną reakcję. Mówiąc prościej - mitochondria są wrażliwe na pewne antybiotyki i leki te mogą być stosowane w celu przedłużenia życia oraz? przedłużenia okresu witalności dorosłych organizmów.

Naukowcy jednak ostrzegają, że potrzeba dalszych badań, aby potwierdzić skuteczność tej metody u ssaków.

Źródło: http://www.huffingtonpost.com/2013/05/24/antibiotics-slow-aging-process_n_3333353.html?ir=Science
Źródło zdjęcia: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Lab_mouse_mg_3135.jpg


Klaudia Majcher

Share

bony.jpg

zoetis2024

megavet