Kiedy przychodzi do nas pacjent z problemem okulistycznym, często konieczne jest badanie wewnętrzne oka poprzez dokładne obejrzenie dna oka. Jednak, ze względu na ograniczony wgląd przez niewielką źrenicę, jest to praktycznie niemożliwe, gdy nie posiadamy odpowiedniego instrumentu i nie rozszerzymy farmakologicznie źrenicy. W takiej sytuacji stajemy przed wyborem rodzaju wziernika: oftalmoskopu bezpośredniego lub pośredniego.
Mechanizm działania oftalmoskopu bezpośredniego polega na emisji światła przenikającego do oka zwierzęcia i jego odbicia od struktur wewnętrznych oka, co umożliwia ujrzenie szczegółów wnętrza oka. Ten instrument działa podobnie do soczewki mikroskopu o dużym powiększeniu (15-17x) i zapewnia obraz nie odwrócony i rzeczywisty. Jednak przy dość rozległej powierzchni koniecznej do zbadania, biorąc pod uwagę ograniczony wgląd przez wąską źrenicę oraz niepokój i ciągłe ruchy psa czy kota, jest to badanie trudne do wykonania. Ogląd całości dna oka, a nie zaledwie jego części środkowej, jest znacznie łatwiejszy za pomocą oftalmoskopu pośredniego.
W oftalmoskopii pośredniej, między okiem badającego a okiem pacjenta umieszcza się wypukłą soczewkę (zazwyczaj 20-30D), co powoduje powstanie obrazu wirtualnego i odwróconego. Powiększenie zależy od mocy optycznej soczewki i wielkości oka pacjenta. Mniejsze powiększenie niż przy zastosowaniu oftalmoskopu bezpośredniego ma swoją zasadniczą zaletę - osiągamy większe pole widzenia, co jest istotne, gdy nie mamy zbyt wiele czasu na badanie z powodu niepokoju zwierzęcia. Ponadto, daje nam to możliwość zbadania i porównania znacznego obszaru dna oka w jednym polu widzenia. Kolejnymi zaletami oftalmoskopu pośredniego są brak zaangażowania w badanie jednej z rąk lekarza, co pozwala kontrolować drugą ręką głowę i powieki pacjenta, oraz jednoczesne oddalenie głowy lekarza od głowy zwierzęcia, co zmniejsza niepokój zwierzęcia i zwiększa bezpieczeństwo badającego. Umieszczone pomiędzy oczami badającego źródło światła i binokularne soczewki umożliwiają widzenie stereoskopowe i zwiększają percepcję głębi, a co za tym idzie - pozwalają na lepszą interpretację zmian ocznych.
Od kilku lat na polskim rynku jest dostępny oftalmoskop pośredni dwuokularowy, który idealnie spełnia swoją funkcję w nowoczesnej praktyce lekarza weterynarii - model Heine OMEGA 500. Ten oftalmoskop zapewnia wysoką jakość badania oraz stereoskopowy obraz dna oka. Jest to ulepszona wersja poprzedniego modelu - OMEGA 180 - który odznaczał się najlepszymi osiągami w dziedzinie optyki precyzyjnej. Zastosowano tutaj najnowszą technologię oświetlenia, co sprawia, że refleksy rogówki zostały zredukowane, obraz stał się czystszy, ostrzejszy i o 30% jaśniejszy, niż w poprzedniej wersji tego oftalmoskopu. Ponadto, w nowym modelu Heine OMEGA 500 lekarz ma możliwość wyboru oświetlenia - konwencjonalne oświetlenie ksenonowo-halogenowe HEINE XHL lub nowoczesne oświetlenie LED, w którym barwy oglądanego dna oka pozostają bez zmian. Aby potwierdzić niezwykłą jakość i wyjątkową funkcjonalność oftalmoskopu HEINE OMEGA 500 należy wspomnieć, że jest on z powodzeniem wykorzystywany w praktyce lekarskiej przez okulistów weterynaryjnych w Polsce.
Źródło: materiały firmy Plus Ultra