Według najnowszych badań prowadzonych przez naukowców z CEU Cardinal Herrera University z profesorem José Ignacio Redondo na czele, 83,6% psów cierpi z powodu wychłodzenia, które jest wynikiem nieodpowiedniej opieki w trakcie i po anestezji. Wyniki te otrzymano po analizie 1525 przypadków psów poddanych zabiegom operacyjnym. Dla porównania, u ludzi wskaźnik ten wynosi od 30% do 60%.
Badanie ukazało, że hipotermia jest częstą komplikacją znieczulenia ogólnego u psów. Naukowcy twierdzą, że lekarze powinni odpowiednio zadbać, aby zwierzę nie traciło dużo ciepła w trakcie, po, jak i również przed zabiegiem. Takie działania zapobiegawcze są szczególne ważne u małych psów oraz u tych, które będą poddane operacji klatki piersiowej lub pozostaną pod długotrwającym znieczuleniem.
Okazało się, że istnieją różne czynniki wpływające na możliwość wystąpienia wychłodzenia ciała, np. czas trwania premedykacji, czas trwania narkozy, kondycja zwierzęcia oraz postawa (mostkowa i grzbietowa, w porównaniu do bocznej, predysponuje do większego spadku temperatury). Poprzednie badania tego samego zespołu określiły procent wystąpienia hipotermii u kotów - 96,7%. U tych zwierząt predyspozycją do wystąpienia wychłodzenia są operacje na jamie brzusznej i interwencje ortopedyczne.
Tak duży odsetek wskazuje, że temperatura pacjenta powinna być stale monitorowana oraz należy podjąć odpowiednie środki zapobiegawcze, aby uniknąć nadmiernych strat ciepła w trakcie zabiegów.
Źródło: http://www.alphagalileo.org/ViewItem.aspx?ItemId=131338&CultureCode=en
Źródło zdjęcia: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:USMC-12393.jpg
Klaudia Majcher