Ostatnie badania nad mułami, osłami i końmi dotyczyły zdolności zapracowania przez nie na smakołyk poprzez rozwiązywanie problemów. Wyniki obserwacji zostały następnie porównane z podobnymi badaniami przeprowadzonymi wcześniej na psach.

Badanie przeprowadziła dr Britta Osthause z Canterbury Christ Church University we współpracy z Donkey Sanctuary w Devon.

Zwierzęta musiały znaleźć jak najkrótszą drogę do wyjścia i przejść przez przeszkodę, aby dostać nagrodę. Po określonej liczbie powtórzeń, położenie przejścia zostało zmienione, co zmusiło zwierzęta do wyznaczenia nowej trasy.

Dr Osthaus wcześniej badała psy i stwierdziła, że miały one problem w obliczu takiej zmiany. To badanie zostało przeprowadzone, aby sprawdzić jak poradzą sobie muły, osły i konie.

Obserwując zwierzęta, badacze doszli do wniosku, że muły najszybciej znalazły drogę w pierwszym zadaniu, u osłów trwało to nieco dłużej, natomiast konie poradziły sobie ze znalezieniem drogi najgorzej. W drugim zadaniu muły i osły łatwiej oceniły nową drogę, kiedy konie i psy utknęły przed przeszkodą.

Ciekawe jest to, że według badań osły i muły uczą się szybciej niż konie i psy, a także łatwiej jest im przystosować się do nowej sytuacji.

Źródło: http://mrcvs.co.uk/en/news/9741/Mules-more-intelligent-than-dogs
Źródło zdjęcia: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Mule_(1).jpg

Klaudia Majcher

Share

bony.jpg

zoetis2024

megavet