Naukowcy z Głównego Szpitala Massachusetts w Bostonie stworzyli w laboratorium funkcjonującą nerkę i przeszczepili gryzoniom, w organizmie których filtrowała krew i produkowała mocz. Badania zostały opublikowane 14 kwietnia w czasopiśmie Nature Medicine. Jest to ważny krok w kierunku osiągnięcia możliwości tworzenia sztucznych nerek dla ludzi, którzy obecnie muszą czekać na nerki od dawców.

Zespół, kierowany przez specjalistę od regeneracji narządów Haralda Ott'a, zastąpił nerki, najpierw usuwając z nerki dawcy komórki, zostawiając jedynie rusztowanie z tkanek łącznych i naczyń krwionośnych. Następnie zespół przeniósł komórki nerek i naczyń krwionośnych od nowonarodzonych szczurów do wcześniej przygotowanego rusztowania i dalej hodował organ. Wytworzone nerki produkowały mocz in vitro, lecz przeniesione do organizmu szczurów nie były tak wydajne jak normalne nerki.

Metoda, pierwszy raz użyta przez Ott'a i jego współpracowników w 2008 roku, została wcześniej użyta do wzrostu serca i płuc. Jeśli zostanie udoskonalona i przystosowana do produkcji działających nerek ludzkich, technika ta może zostać w przyszłości wykorzystana do stworzenia gotowych nerek zastępczych. Ponadto, przy użyciu tych zindywidualizowanych organów jest mniejsza szansa na odrzucenie przez układ odpornościowy odbiorcy.

Ott i jego współpracownicy obecnie testują metodę na świńskich i ludzkich nerkach. Jednak jeszcze długa droga zanim wytworzone laboratoryjnie nerki będą mogły być przeszczepiane pacjentom.

Źródło: http://www.the-scientist.com/?articles.view/articleNo/35134/title/Lab-grown-Kidneys-Work-in-Rats/

Klaudia Majcher

Share

bony.jpg

zoetis2024

megavet