Wirus Schmallenberg powoduje wady wrodzone i ronienia u owiec, kóz i bydła. Został odkryty w Niemczech pod koniec 2011 roku i zdążył objąć ponad 5000 gospodarstw w Europie i 1500 w Wielkiej Brytanii. Rozprzestrzenia się prawdopodobnie przez muszki. Jak do tej pory nie odkryto skutecznego leku przeciwko tej chorobie. Jednak badania opublikowane w Nucleic Acids Research donoszą, że wirus posiada białko nukleokapsydu, które jest ochroną dla materiału genetycznego i jednocześnie może być jego "piętą achillesową".

Zespół wirusologów i biologów strukturalnych z Uniwersytetu Leeds przy pomocy rentgenografii strukturalnej i mikroskopii elektronowej odszyfrowali trójwymiarową strukturę białka nukleokapsydu oraz to, jak wpływa ono na procesy występujące wewnątrz wirusa. Białka nukleokapsydu wiążą w strukturę, o kształcie pierścienia, cztery identyczne jednostki białkowe, które dodatkowo są wzajemnie połączone.

Dr Tom Edwards z Wydziału Nauk Biologicznych Uniwersytetu Leeds powiedział, że "Kształt białkowego nukleokapsydu ukazał nam ważny szczegół, którym jest to, że każde z białek w pierścieniu współdziała ze sobą. To nie tylko mówi nam, jak działa wirus, ale również to, że możemy zablokować te interakcje i spowodować zaburzenia w tworzeniu pierścienia. To może być jego słaby punkt. Takie działanie powinno spowodować zatrzymanie owijania RNA przez białko i w istocie zabić wirusa. W tej chwili próbujemy stworzyć małe cząsteczki, które miałyby możliwość zablokowania powstawania pierścienia, a zatem byłyby skutecznym lekiem przeciwwirusowym."

Uzyskanie szczepionki przeciwko wirusowi Schmallenberg jest możliwe. Dla podobnego wirusa - Akabane, takowa istnieje, ale odkrycie przez zespół z Leeds jest pierwszym krokiem do opracowania terapii, która będzie możliwa do stosowania u chorych zwierzęt.

Źródło: http://www.eurekalert.org/pub_releases/2013-04/uol-si041513.php

Źródło zdjęcia: http://www.bbc.co.uk/news/science-environment-17177710

Klaudia Majcher

Share

bony.jpg

zoetis2024

megavet