Ten pasożytniczy robak, żyjący w jelitach gospodarza, przyczynił się do wynalezienia nowej techniki chirurgicznej w przeszczepach skóry. W czasopiśmie Nature Communications opisano w jaki sposób kolcogłów Pomphorhynchus laevis zainspirował naukowców do wytworzenia igły łączącej skórę trzy razy silniej niż zwykłe szwy chirurgiczne.

Pasożyt przytwierdza się do ściany jelita poprzez wbicie się w nią ostrymi kolcami, a następnie umacnia swój przyczep poprzez powiększenie w tkance długiej, przypominającej kaktus, głowy.

Naukowcy, naśladując zachowanie robaka, opracowali drobne, stożkowate, zaopatrzone w szpikulce igły, które pęcznieją w momencie kontaktu z wodą. Ten mechanizm jest zarówno szybki i odwracalny. Mogą one przebić tkanki przy użyciu minimalnej siły, a gdy są powiększone silnie przylegać i utrzymać stały kontakt. Przyczepione nie powodują większych uszkodzeń, a przy zdejmowaniu w mniejszym stopniu uszkadzają tkanki, naczynia krwionośne i nerwy w porównaniu do standardowych szwów. Również ryzyko infekcji jest mniej prawdopodobne. Mogą one zastąpić zszywki i szwy używane przez chirurgów do zabezpieczania przeszczepów skóry u pacjentów z oparzeniami, infekcjami, nowotworami czy innymi poważnymi problemami. Dzięki temu, że igły przylegają do mokrych tkanek, z powodzeniem mogą zostać użyte do zabiegów chirurgicznych wewnątrz ciała.

Źródło: http://www.livescience.com/28747-worm-inspires-surgical-tech.html

Źródło zdjęcia: http://www.biolib.cz/cz/taxonimage/id83175/

Klaudia Majcher

Share

bony.jpg

zoetis2024

megavet