Przez prawie 100 lat lekarze weterynarii próbowali poznać czynnik etiologiczny choroby Theiler'a - ostrego idiopatycznego zapalenia wątroby u koni. Do tej pory pojawiała się po podaniu zwierzęciu np. antytoksyny tężcowej czy botulinowej. Jej konsekwencją, nawet u 90% chorych koni, jest niewydolność wątroby. Zespół amerykańskich naukowców odkrył, że choroba jest spowodowana przez wirus, nazwany TDAV - Theiler's disease-associated virus.
TDAV należy do rodziny Flaviviridae, tak jak wirusy żółtej febry, gorączki denga czy wirusowego zapalenia wątroby typu C. Jest on najbliżej spokrewniony z nowo odkrytym rodzajem wirusów, zwanych Pegivirus, przy czym posiada zaledwie 35% podobnych sekwencji aminokwasowych.
Zespół z Novartis Institutes z Emeryville w Kaliforni w swoich badaniach zapoznał się z sytuacją ośmiu koni, które zachorowały na ostre zapalenie wątroby po wstrzyknięciu antytoksyny przeciwko toksynie botulinowej. Badacze pobrali próbki RNA z antytoksyny oraz od dwóch koni, i używając sekwencjonowania nowej generacji, złożyli pełen genom wirusa. TDAV został znaleziony u każdego z ośmiu chorych koni, a także u zwierząt z drugiego gospodarstwa, skąd pozyskano zanieczyszczoną surowicę.
Źródło: http://www.nature.com/news/distinctive-virus-behind-mystery-horse-disease-1.12624
Klaudia Majcher