Implanty stomatologiczne zyskały dużą popularność w stosowaniu u ludzi. Od niedawna dostępne są także dla zwierząt. Stosuje się je przy braku zęba i trudnościach w pobieraniu pokarmu, rzadziej ze względów czysto estetycznych. Sprawdzono ich lecznicze działanie w celu utrzymania struktury wyrostka zębodołowego, uniknięcia jego uszkodzenia, poprawę gęstości kości, polepszenie żucia, zapobiegniecie problemom ortodontycznym.

Implanty składają się ze śruby tytanowej wprowadzonej w zębodół, łącznika i ceramicznej protezy. U zwierząt całkowity proces leczenia trwa kilka miesięcy.  W pierwszej kolejności należy ocenić strukturę kości w obrazowaniu RTG, w celu stwierdzenie ewentualnej konieczności jej przeszczepienia. Zabieg rozpoczyna się od wprowadzenia śruby w ogólnym znieczuleniu. Później, przez okres minimum 3 - 6 miesięcy, należy przeprowadzić obserwację zachowania się implantu. Następuje wtedy przebudowa kości i integracja śruby. U ludzi jest to czas, w którym najczęściej następują ewentualne komplikacje. Wynikają one głównie z błędów chirurgicznych lub nieumyślnych przeciążeń implantu podczas osteointegracji. Jeśli po tym nie stwierdzi się przeciwwskazań można zastosować łącznik i ceramiczną protezę. Zbieg można także z powodzeniem przeprowadzać bezpośrednio przy ekstrakcji zęba.

W większości  zastosowanie implantów okazało się bardzo skuteczne, w pełni przywraca funkcję żucia. Trzeba jednak pamiętać, iż zabieg musi być przeprowadzony bardzo precyzyjnie, a podczas trwania osteointegracji należy ograniczyć przeciążenia implantu.

http://www.veterinarypracticenews.com/vet-dept/small-animal-dept/dental-implants-in-small-animals.aspx

http://www.vetinfo.com/dental-implants-for-dogs.html#b

Dagmara Majewska

Share

bony.jpg

zoetis2024

megavet