Ta bezkrwawa i bezbolesna technika zamrażania niewielkich zmian skórnych stosowana jest w medycynie od ponad 100 lat. Klinicznie wykorzystuje się pręt lub sondę do bezpośredniego skierowania ciekłego azotu o temp -88 st Celcjusza w ograniczonym kierunku. Powoduje to bardzo szybkie i precyzyjne zniszczenie komórek jednoczesnie oszczędzając okoliczne tkanki.
Kriochirurgia może być wykorzystana do różnego rodzaju zmian skórnych, których głębokość nie przekracza 5 mm, m.in. brodawek, czy zmian nowotworowych, nawet w okolicy tak delikatnych struktur, jak powieki, uszy, usta. Dzisiejsze urządzenia do kriochirurgii wykorzystujące ciekły azot pod wysokim ciśnieniam są niewielkich rozmiarów i mogą być łatwo transportowane. Dzięki temu z powodzniem można stosować je u psów, kotów, fretek, koni, ptaków i gadów.
Leczenie obejmuje cykl: zamrożenia, dopuszczenia do rozmrożenia, i ponownego zamrożenia. Powoduje to całkowite zniszczenie komórek podczas wytrącania się kryształków lodu. Jeszcze bardziej skuteczne usunięcie następuje , gdy naczynia zaopatrujące zmiany zostaną uszkodzone, co doprowadzi do niedotlenienia. Taki tryb nie wymaga jakiegokolwiek znieczulenia, czy stosowania sterylnych narzędzi chirurgicznych. Powoduje paraliż, jest bezbolesne i bezkrwawe. Za dodatkową zaletę uważa się bardzo szybki efekt i niskie koszty leczenia.
https://www.myvnn.com/page.asp?id=39&media_type=8&story_id=161
http://www.newfalconherald.com/DisplayArticle.php?ArticleID=8235
Dagmara Majewska