Każdy lekarz weterynarii zanim rozpocznie własną działalność powinien zapoznać się z sytuacją prawną w Polsce związaną z informacją publiczną dotyczącą reklamy swoich usług. Szczegółowe przepisy prawne możemy odnaleźć w dokumentach:
- USTAWA o zakładach leczniczych dla zwierząt
- UCHWAŁA NR 116/2008/IV Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej z dnia 12 grudnia 2008 r. w sprawie szczegółowych zasad podawania do publicznej wiadomości informacji o zakresie i rodzajach świadczonych usług weterynaryjnych, godzinach otwarcia oraz adresie zakładu leczniczego dla zwierząt
- UCHWAŁA NR 80/2004 /III Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej z dnia 11 maja 2004 r. w sprawie oznaczania zakładów leczniczych dla zwierząt
Zgodnie z art. 29, ust. 1 ustawy o zakładach leczniczych dla zwierząt:
- Forma i treść podawanych do wiadomości publicznej informacji o zakresie i rodzajach świadczonych usług weterynaryjnych oraz o godzinach otwarcia i adresie zakładu leczniczego dla zwierząt, nie mogą nosić cech reklamy.
Paragraf 3 uchwały nr 116/2008/IV:
- Informacja publiczna nie może nosić cech reklamy i zawierać informacji cenowych!
Jakie dane może zawierać informacja publiczna? (Uchwała Nr 116/2008/IV)
- rodzaj zgodnie z wpisem do ewidencji zakładów leczniczych dla zwierząt, nazwę i adres siedziby zakładu
- adres e-mail oraz nazwę własnej strony internetowej www
- numery telefonów
- godziny przyjęć
- określenie zakresu świadczenia usług w stosunku do niektórych gatunków zwierząt, układów, narządów lub ich rodzaju
- nazwiska lekarzy weterynarii wykonujących usługi z ewentualnym podaniem:
- stopnia lub tytułu naukowego w dziedzinie nauk weterynaryjnych
- tytułu posiadanej specjalizacji (tytuł specjalizacji powinien być zgodny z nazwą określoną w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej z 28 listopada 1994 r. w sprawie trybu i szczegółowych zasad uzyskiwania tytułu specjalisty przez lekarza weterynarii (Dz.U. Nr 131, poz. 667, z późn. zmianami)
- innych kwalifikacji po uzgodnieniu z właściwą okręgową radą lekarsko-weterynaryjną.
Informacje wymienione powyżej można zamieszczać na:
- nie więcej niż na dwóch tablicach informacyjnych przy drogach dojazdowych do zakładu leczniczego umieszczonych w promieniu do 500 metrów od siedziby zakładu (w przypadkach spornych dotyczących miejsca usytuowania tablic spór rozstrzyga okręgowa rada lekarsko weterynaryjna)
- na tablicy informacyjnej zewnątrz i wewnątrz obiektu zakładu leczniczego
- w książkach telefonicznych w dziale dotyczącym usług weterynaryjnych (maksymalna wielkość 1800mm kwadratowych)
- w informatorach gospodarczych
- na stronach internetowych
- na wizytówkach
- w broszurach informacyjnych zakładu leczniczego
- w prasie w rubrykach dotyczących usług weterynaryjnych (maksymalna wielkość 1800mm kwadratowych)
- na samochodach używanych przez zakład leczniczy dla zwierząt, właściciela i kierownika zakładu leczniczego dla zwierząt
Niedozwolona jest wszelka aktywna forma informacji o zakładzie leczniczym dla zwierząt w formie:
- rozdawania ulotek, wizytówek, broszur lub innych materiałów reklamowych poza siedzibą zakładu leczniczego dla zwierząt
- wysyłania ogłoszeń pocztą, internetowych i SMS-owych
- artykułów na zamówienie w mediach
- artykułów sponsorowanych w mediach
- plakatów (z wyjątkiem ogłoszeń o obowiązkowych szczepieniach!)
- informacji wielkoformatowej przekraczającej 4 metry kwadratowe
- informacji na samochodach, autobusach lub innych środkach komunikacji (z wyjątkiem samochodu używanego przez zakład leczniczy dla zwierząt) właściciela i kierownika tego zakładu
- tworzenia w celach reklamowania usług: prezentacji, filmów z przeprowadzanych zabiegów, stosowanego leczenia, dostępnych powszechnie (np. strony internetowe)
- umieszczania informacji na przystankach komunikacji publicznej
Niedopuszczalne jest zamawianie lub sponsorowanie audycji i publikacji w mediach na temat zakładu leczniczego dla zwierząt.
Publikacje prasowe, radiowe i telewizyjne z udziałem lekarza weterynarii:
Podawana przy tej okazji informacja może zawierać jego:
- nazwisko, stopień lub tytuł naukowy wyłącznie w dziedzinie nauk weterynaryjnych
- specjalizację określoną w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej z 28 listopada 1994 r. w sprawie trybu i szczegółowych zasad uzyskiwania tytułu specjalisty przez lekarza weterynarii (Dz.U. Nr 131, poz. 667 z późn. zm.)
- miejscowość, w której prowadzona jest praktyka
Za realizację postanowień odpowiedzialny jest kierownik zakładu leczniczego dla zwierząt.
Oznaczanie zakładów leczniczych dla zwierząt:
Zakład leczniczy dla zwierząt powinien być oznaczony przez umieszczenie dwóch tablic informacyjnych na budynku w którym mieści się zakład:
- tablica zawierająca logo Krajowej Izby Lekarsko- Weterynaryjnej (kwadrat, 66x66cm, na białym tle graficzny stylizowany wąż, litera V i napis "lekarz weterynarii", graficzny wzór tablicy na początku artykułu)
- tablica informacyjna (może zawierać nazwę zakładu leczniczego dla zwierząt, nazwę własną, adres, numer telefonu, godziny przyjęć, imiona i nazwiska właściciela/właścicieli, ich stopnie i tytuły naukowe oraz posiadane specjalizacje, kolorystyka: zielone napisy na białym tle)
Zgodnie z kodeksem wykroczeń (Dz. U. z 2010 r., Nr 46, poz. 275, z późn. zm.) odpowiedzialność karną ponosi ten, kto podaje do wiadomości publicznej informacje o zakresie i rodzajach udzielanych świadczeń zdrowotnych lub usług z zakresu medycyny weterynaryjnej, mające formę i treść reklamy.
Za naruszenie przepisów określonych w uchwale Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej, lekarz weterynarii może zostać pociągnięty do odpowiedzialności zawodowej na zasadach określonych w rozdziale 6 ustawy z dnia 21 grudnia 1990 r. o zawodzie lekarza weterynarii i izbach lekarsko-weterynaryjnych (Dz. U. z 2009 r., Nr 93, poz. 767, z późn. zm.).
Zgodnie z art. 45 wspomnianej ustawy członkowie samorządu za postępowanie sprzeczne z zasadami etyki i deontologii weterynaryjnej oraz za naruszenie przepisów o wykonywaniu zawodu lekarza weterynarii podlegają odpowiedzialności zawodowej przed sądami lekarsko-weterynaryjnymi.
Sąd lekarsko-weterynaryjny może orzekać następujące kary:
- upomnienie
- nagana
- zawieszenie prawa wykonywania zawodu lekarza weterynarii na okres od trzech miesięcy do trzech lat
- pozbawienie prawa wykonywania zawodu
Źródło:
- USTAWA z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń
- USTAWA z dnia 21 grudnia 1990 r. o zawodzie lekarza weterynarii i izbach lekarsko-weterynaryjnych
- USTAWA z dnia 18 grudnia 2003 r. o zakładach leczniczych dla zwierząt
- UCHWAŁA NR 116/2008/IV Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej z dnia 12 grudnia 2008 r. w sprawie szczegółowych zasad podawania do publicznej wiadomości informacji o zakresie i rodzajach świadczonych usług weterynaryjnych, godzinach otwarcia oraz adresie zakładu leczniczego dla zwierząt
- UCHWAŁA NR 80/2004 /III Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej z dnia 11 maja 2004 r. w sprawie oznaczania zakładów leczniczych dla zwierząt
Klaudia Majcher