Zwierzęta terrarystyczne coraz częściej pojawiają się w naszych domach. Szczególną sympatią cieszą się gady. Niska cena i atrakcyjny wygląd powodują, że stają się one coraz bardziej popularne, zwłaszcza wśród ludzi młodych. Okazuje się niestety, że nie każdy właściciel jest w stanie sprostać ich specyficznym wymaganiom.
Przed zakupem gada należy koniecznie zapoznać się z warunkami jego hodowli. Różne gatunki mają różne wymagania co do wielkości terrarium, oświetlenia, żywienia, temperatury, wilgotności, a nawet cyklu dnia i nocy czy rodzaju podłoża. Zakup pod wpływem chwili nierzadko niesie za sobą nieprzyjemne konsekwencje. Nieznajomość specyfiki zwierzęcia może prowadzić do wielu zaniedbań wynikających z niewiedzy, a co za tym idzie - chorób, nie wspominając już o tym, że możemy nie być w stanie zająć się np. bardzo dużym okazem. Kupując egzotyczne zwierzę należy liczyć się nie tylko z kosztami, ale także zastanowić się nad tym, czy będziemy w stanie zorganizować mu dostaczeczną przestrzeń i odpowiednią opiekę.
A. Martwica palca; B. Zaawansowana martwica ogona C. Martwica palców u legwana zielonego (Iguana iguana)
Do najczęstszych chorób występujących wśród gadów, będących wynikiem zaniedbania należy między innymi MBD (metabolic bone disease) zwana potocznie krzywicą. Jest zespołem zaburzeń, u rosnących osobników objawiającym się widocznymi gołym okiem deformacjami kośćca. Jej bezpośrednią przyczyną jest najczęściej zła dieta - uboga w wapń, brak suplementacji, a także nieprawidłowe naświetlanie gada lampą UV, emitującą promieniowanie niezbędne do produkcji witaminy D, co skutkuje jej niedoborem. Nierzadko występuje również martwica (szczególnie końcówki ogona, palców, pyska), często będąca skutkiem nieprawidłowego linienia, a to z kolei wynikiem nieodpowiedniej wilgotności podłoża i powietrza. Zdarzają się również oparzenia - spowodowane złym zabezpieczeniem lamp i kabli grzewczych; ropnie; infekcje bakteryjne; zaparcia; zaburzenia apetytu, aż po zaczopowanie jaj w drogach rodnych u samic lub treści pokarmowej w jelitach, a przypadku długotrwałego niewłaściwego żywienia - niewydolność narządowa. Niestety, lista tych schorzeń jest obszerna i można by długo wymieniać.
Boa dusiciel (Boa constrictor). Liczne ropnie i zgnilec pyska.
Zaawansowane MBD u legwana zielonego (Iguana iguana)
Większości tych schorzeń można zapobiegać. "Zanim kupi się jakiekolwiek zwierzę należy się do tego zakupu przygotować zdobywając wiedzę - czytając poradniki i artykuły, rozmawiając na forach internetowych. Stosujmy politykę ograniczonego zaufania - papier jest cierpliwy, podobnie jak klawiatura - nie każda wiedza, na którą się natkniemy, będzie rzetelna. Niestety nie każdemu sprzedawcy możemy zaufać - niektórzy z nich bagatelizują potrzeby zwierząt by sprzedać swój "towar". O wybranym gatunku poczytajmy w wieku źródłach, pooglądajmy zdjęcia, nauczmy się odróżniać zdrowe zwierzę od takiego w marnej kondycji, by swojego zakupu nie rozpocząć od wizyt u lekarza weterynarii. W razie wątpliwości nie wahajmy się pytać, wielu hobbystów i hodowców jest życzliwych i chętnie dzieli się swoją wiedzą. " - mówi Alicja Papiór, współwłaścicielka hodowli AmicusDraco (www.amicusdraco.eu).
Istotnym jest również, aby zorientować się, czy w okolicy urzęduje lekarz zajmujący się takimi przypadkami. Bez profesjonalnej opieki medycznej niekiedy ciężko utrzymać egzotyczne zwierzę w domu, nie mówiąc już o próbach rozrodu. Ważnym jest, aby rozpoczęcie hodowli dobrze przemyśleć i nie bagatelizować pierwszych objawów chorobowych u naszych podopiecznych, zaś w przypadku ich wystąpienia - bezzwłocznie udać się do lecznicy.
Martyna Niewczas