odpad

Każdy lekarz weterynarii pracujący w zakładzie leczenia zwierząt zużywa leki, materiały opatrunkowe, jednorazowy sprzęt medyczny i inne akcesoria nienadające się do powtórnego użycia. Do tego jeszcze dochodzą odpady pochodzenia zwierzęcego i odpady komunalne. Wielokrotnie zastanawiamy się jak sklasyfikować powyższe odpady, jednak z powodu braku szkoleń z tego zakresu oraz personelu pomocniczegoczęsto dochodzi do pomyłek w seg, co niejednokrotnie  stwarzania zagrożenie bezpieczeństwa środowiska, ludzi i zwierząt.

Obowiązujące przepisy szczegółowo opisują procesy postępowania z odpadami weterynaryjnymi oraz konsekwencje wynikające z niezastosowania się do nich. Nadzór nad powyższym umożliwia zagwarantowanie epizootycznego bezpieczeństwa i jest istotnym elementem profilaktyki zakażeń. Dlatego też ważne jest opracowanie dostosowanego do naszej praktyki systemu gospodarowania odpadami, co oznacza utworzenie planu zakładającego całokształt działań zmierzających do minimalizacji, wykorzystania lub unieszkodliwienia odpadów weterynaryjnych polegających na całościowym i kompleksowym objęciu źródeł ich powstawania, sposobów segregacji i gromadzenia, identyfikacji i kontroli transportu, technik i technologii przetwarzania oraz ich dokumentowania. Istotne jest też zapoznanie się z oznaczeniami kodów odpadów weterynaryjnych i znaczeniem poszczególnych przepisów.
Dlatego też warto poświęcić chwilę na przeczytanie treści artykułu o tytule "Zarządzanie odpadami weterynaryjnymi w zakładzie leczniczym dla zwierząt" czasopisma Weterynaria w Praktyce udostępnianego przez wydawnictwo bezpłatnie.
http://www.weterynaria.elamed.pl/strona-numer-11-2012-1610-0-37360.html

 

 

Mirosław Przeworski

Share

bony.jpg

zoetis2024

megavet