Z okazji Międzynarodowego Dnia Ptaków (http://www.nationalbirdday.com/) zaprezentuję dziś ciekawostkę dotyczącą ptasiego śpiewu.

Obrazowanie mózgu wskazuje, że ptasi śpiew wywołuje podobne emocje u ptaków, jak muzyka wpływa na ludzi.

Nowe badania z Uniwersytetu Emory w Atlancie odkryły, że kiedy ptaki słyszą śpiew pobratymców, ich mózgi wykazują aktywność podobną do tej u ludzi w trakcie słuchania muzyki.

"Odkryliśmy, że ten sam nerwowy układ nagrody (zwany inaczej ośrodkiem przyjemności) jest aktywowany u samic ptaków w okresie rozrodczym słuchających śpiewu samców, co u ludzi, którzy słuchają podobającej im się muzyki" oświadczyła Sarah Earp, studentka Uniwersytetu w Emory, która współuczestniczyła w badaniu z neurobiologiem dr. Donną Maney.

Naukowcy odkryli również, że kiedy samiec słyszy śpiew innego samca, jego ciało migdałowate wykazuje podobną aktywność do tej, obserwowanej u ludzi słuchających nielubianej przez siebie muzyki. Ciało migdałowate mózgu jest rejonem odpowiedzialnym za emocje i podejmowanie decyzji.

Badanie, opublikowane w listopadzie w Frontiers of Evolutionary Neuroscience również pokazało, że te podobne do ludzkich zachowania zależą od płci ptaków i okresu lęgowego. W okresie innym niż lęgowy, samce i samice wykorzystują śpiew do zapewnienia dominacji w związkach.

Podobne badania, przeprowadzone przez biologa z Uniwersytetu Emory dr Samuela Sobera i fizjologa z UC w San Francisco dr. Michaela Brainarda, pokazują, że sposób w jaki pisklęta uczą się śpiewać jest podobny do tego, jak dzieci uczą się mówić - słuchają i naśladują osoby dorosłe.

Źródło: http://www.huffingtonpost.com/2013/01/03/birdsong-birds-emotions-music-humans-brain-imaging_n_2397141.html

Klaudia Majcher

Share

bony.jpg

zoetis2024

megavet