Badanie kontrastowe przewodu pokarmowego jest powszechnie stosowaną procedurą do oceny czasu pasażu żołądkowo-jelitowego, ruchliwość powierzchni śluzówki, zawartości przewodu pokarmowego, obecności patologii takich jak zwężenia i niedrożności przewodu pokarmowego, w tym ciała obce.
Pozytywny kontrast do badania przewodu pokarmowego powinien być stosowany u pacjentów, u których badanie radiologiczne, dodatkowe obrazowanie(np.USG) i ocena kliniczna nie dają lekarzowi możliwości postawienia rozpoznania. Badania kontrastowe mogą być trudne do interpretacji, tak więc aby zwiększyć prawdopodobieństwo dokładnej diagnozy, ważne jest, aby poprawnie wykonać procedurę, odpowiednio przygotować pacjenta, użyć właściwą ilość środka kontrastowego oraz wykonać zdjęcia w prawidłowych projekcjach.
W artykule autor podaje wskazania oraz przeciwwskazania do przeprowadzenia badania ze środkiem pozytywnie kontrastującym. Procedura opisana jest krok po kroku, zaopatrując czytelnika również w zdjęcia, które wspomagają wyobrażenia o tym jak powinno to wyglądać.
Dlaczego radiografia kontrastowa?
Wykonanie badania przewodu pokarmowego z użyciem kontrastu ma szczególne znaczenie diagnostyczne, wówczas gdy obrazowanie ultrasonograficzne nie jest dostępne lub są ograniczenia finansowe dotyczące badań takich jak MRI. Badanie to jest minimalnie inwazyjne i nie niesie dużego ryzyka.
Źródło: http://veterinarymedicine.dvm360.com/vetmed/article/articleDetail.jsp?id=795684&pageID=1
Małgorzata Musiał