Usunięcie hemu z organizmu myszy przez naukowców z RIKEN Quantitative Biology Center w Japonii pozwoliło na uzyskanie niemal całkowicie przeźroczystych zwierząt. Umożliwiło to niezwykle dokładną obserwację ich struktur wewnętrznych. Publikacja znalazła się w czasopiśmie Cell.

Nie była to pierwsza próba uzyskania przeźroczystych narządów. Naukowcy z Stanford wykorzystują technikę zwaną CLARITY do uzyskania przeźroczystych mózgów, jednak do tej pory nie udało im się stworzyć innych transparentnych narządów.

Grupa z RIKEN opracowała podobny, tym razem skuteczny na wszystkich narządach proces, który nazwała CUBIC (Clear, Unobstructed Brain Imaging Cocktails and Computational Analysis), działający zarówno u młodych, jak i starszych osobników.

Proces oczyszczania z hemu trwa około dwóch tygodni i wykonywany jest na martwych myszach. Kiedy organ jest już przeźroczysty, naukowcy tworzą obraz 3D tkanek oraz narządów dzięki zastosowaniu mikroskopu fluorescencyjnego. To pozwoliło naukowcom zobaczyć m.in. różnice w trzustce myszy zdrowych i chorujących na cukrzycę.

Źródło: http://www.iflscience.com/health-and-medicine/scientists-make-transparent-mice-study-cellular-connections

http://www.riken.jp/en/pr/press/2014/20141107_1

Klaudia Majcher

Share

bony.jpg

zoetis2024

megavet