Lekarze weterynarii z University of California-Davis School of Veterinary Medicine opracowali nową technikę, która okazuje się być niezwykle pomocna w chirurgii tkanek miękkich - śródoperacyjne obrazowanie za pomocą światła bliskiego podczerwieni.
Bliska podczerwień (ang. near infrared, NIR 0,8-2,5 mikrometrów) przenika przez tkanki miękkie i tłuszcz, uwidaczniając struktury znajdujące się pod spodem, jednak nie jest widzialna dla ludzkiego oka bez specjalnych systemów obrazowania.
Technikę zastosowano w trakcie operacji 3-letniego samca mastyfa, u którego wykryto chylothorax. Podczas pierwszej wizyty z klatki piersiowej psa usunięto prawie 2 litry płynu, jednak nie udało się określić dokładnej przyczyny jego stanu. Badania radiograficzne, echokardiograficzne i ultrasonograficzne klatki piersiowej wykluczyły jakiekolwiek nieprawidłowości strukturalne lub funkcjonalne. Po rozmowie z właścicielami zwierzęcia postanowiono podwiązać przewód piersiowy. Zabieg zazwyczaj odbywa się poprzez otwarty dostęp do kanału, jednak specjaliści z UC Davis zaoferowali alternatywny sposób operacji - torakoskopię z użyciem NIR - minimalnie inwazyjną, o podobnym wskaźniku sukcesu i umożliwiającą znacznie szybszy powrót do zdrowia.
W pierwszym etapie zabiegu wprowadzono do węzła chłonnego specjalny barwnik, który miał uwidocznić przewód piersiowy w trakcie operacji. Barwnik jest zasadniczo niewidoczny gołym okiem, jednak dzięki bliskiej podczerwieni zostaje on podświetlony i umożliwia dokładne podwiązanie przewodu. Dzięki tej nowatorskiej procedurze chirurdzy z łatwością zlokalizowali wypływ chłonki i precyzyjnie naprawili uszkodzone naczynie.
Źródło: http://veterinarynews.dvm360.com/uc-davis-veterinarians-use-near-infrared-technique-complex-surgery
Źródło zdjęcia: http://commons.wikimedia.org/wiki/Category:American_Mastiff?uselang=pl#mediaviewer/File:American_Mastiff.jpg
Klaudia Majcher