Ostatnie badania na szczurach wykazały, że wytworzona w laboratorium membrana, w której zawarto wiele czynników wzrostu, w znakomity sposób pomaga regenerować tkankę kostną. Praca została opublikowana w Proceedings of the National Academy of Sciences.

Obecnym standardem w leczeniu urazów kości jest ich przeszczep z innej części ciała pacjenta. Zabieg jest bolesny i nie zawsze dostarcza wystarczającej ilości materiału.

Najważniejszymi czynnikami niezbędnymi do naturalnego gojenia ran są: PDGF (płytkopochodny czynnik wzrostu) i BMP-2 (białko morfogenetyczne kości). Po urazie, pod wpływem m.in. BMP-2, organizm natychmiastowo uwalnia PDGF. Różne cząsteczki, razem z BMP-2, zwabiają komórki macierzyste do uszkodzonej tkanki, aby wytworzyły one kości i struktury pomocnicze takie jak naczynia krwionośne.

Shah oraz współpracownicy stworzyli polimerową membranę (PLGA - polylactic-co-glycolic acid) z warstwami zawierającymi czynniki wzrostu: 40 warstw BMP-2 oraz 40 warstw PDGF. Membrana pozostaje w organizmie przez ściśle określony czas, po którym po prostu się rozpada.

Swój wynalazek naukowcy wszczepili w szczurze czaszki z około 8 milimetrowymi ubytkami. W ciągu dwóch tygodni organizm stworzył warstwę kostną, która była nie do odróżnienia od naturalnej kości, zarówno w kwestii wyglądu, jak i funkcjonowania.

Źródło: http://www.iflscience.com/health-and-medicine/implantable-scaffold-regenerates-lost-bone

Źródło zdjęcia: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Rat_and_mouse_skulls.JPG?uselang=pl

Klaudia Majcher

Share

bony.jpg

zoetis2024

megavet