Takie stanowisko objęło stowarzyszenie AVMA (American Veterinary Medical Association). Członkowie AVMA zachęcają lekarzy weterynarii do ciągłego uświadamiania klientów o tym, że zabieg obcięcia pazurów u kotów powinien być ostatecznością, a drapanie przez nie przedmiotów jest zachowaniem całkowicie normalnym.
Właściciele kotów powinni podejmować decyzję o obcięciu pazurów razem z lekarzem weterynarii, ponieważ w wielu przypadkach nie jest ona konieczna. Onychektomię powinno brać się pod uwagę wyłącznie wtedy, gdy destrukcyjne lub niebezpieczne zachowanie kota nie może być powstrzymane innymi sposobami.
- Zanim zaczniemy rozmowę na temat obcięcia pazurów należy zachęcić właścicieli do zapewnienia kotu odpowiedniej ilości zabawek do drapania, np. kartonów, kawałków drewna, dywanów, materiałów czy też komercyjnych drapaków. Powinny być one wystarczająco wysokie, długie i dobrze przymocowane, aby umożliwić zwierzęciu pełne rozciągnięcie się.
- W przypadku uszkadzania przedmiotów domowego użytku koniecznością jest odpowiednia pielęgnacja pazurów - przycinanie ich co tydzień lub co dwa tygodnie.
- Można również zakładać plastikowe nakładki na pazury chroniące przed niszczeniem przedmiotów i drapaniem ludzi - zazwyczaj zakłada się je co cztery do sześciu tygodni.
Jeśli właściciele i lekarz weterynarii zdecydują się na obcięcie pazurów należy pamiętać o tym, że jest to poważny zabieg chirurgiczny, który wiąże się z ryzykiem około- i pooperacyjnym. Wymagane jest pełne znieczulenie pacjenta, właściwa opieka po zabiegu, a zwierzę, u którego obcięto pazury należy trzymać wyłącznie w domu. Istnieje również alternatywa dla onychektomii - tendonektomia - jednak nie jest ona polecana przez AVMA.
Więcej na stronie internetowej AVMA.
Źródło zdjęcia: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Cat_claw_closeup.jpg
Klaudia Majcher