DNA jest zbudowane jedynie z czterech kwasów nukleinowych - deniny tworzącej parę z tyminą oraz cytozyny z guaniną. Dla uproszczenia używa się jednej literki do oznaczenia każdej pary. Zestaw trzech takich par kodujących określony aminokwas to kodon, czyli triplet. Do dyspozycji są sześćdziesiąt cztery różne kodony, które ostatecznie mogą stworzyć jeden z dwudziestu aminokwasów w organizmach eukariotycznych (z których trzy są używane do celów "stopujących"). Kolejność aminokwasów determinuje kształt strukturę i funkcję powstających białek. Naukowcy z The Scripps Research Institute posunęli się o krok dalej niż natura - stworzyli plazmid z parą nowych kwasów nukleinowych, nazwanych d5SICS i dNaM.

Powstały plazmid wprowadzono do DNA E. coli. Chociaż do tej pory udowodniono możliwość przeprowadzenia tego w próbówce, to najnowsze doświadczenie osiągnięto w żywym organizmie. Badanie zostało opisane w Nature.

Okazuje się, że nowo powstałe molekuły działają prawidłowo podczas replikacji DNA, co skłania naukowców do dalszych badań - tym razem manipulowania RNA, co umożliwiłoby syntezę nowych białek.

Źródło: http://www.iflscience.com/health-and-medicine/semi-synthetic-organism-uses-new-dna-bases

Źródło zdjęcia: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Escherichia_coli.jpg

Klaudia Majcher

Share

bony.jpg

zoetis2024

megavet