Hałas wytwarzany przez nasze codzienne urządzenia zakłóca "wewnętrzny kompas" ptaków wędrownych. Nocne ptaki wystawiane na działanie słabych pół elektromagnetycznych tracą zmysł orientacji. Przez wiele lat zastanawiano się czy elektryczne lub magnetyczne pola wpływają na zdrowie człowieka, a dziś, najnowsze badanie opublikowane w Nature ujawnia brutalne efekty działania elektroniki na funkcje całego układu sensorycznego mniejszych organizmów, jakimi są ptaki.
Wiele ptaków migrujących nocą w swoich wędrówkach zdaje się na delikatne pola magnetyczne, aby zorientować się w kierunku lotu. Jednak wszystko co podłączamy do kontaktu wytwarza "hałas elektromagnetyczny". Henrik Mouritsen z University of Oldenburg tłumaczy, że jeśli moglibyśmy wyczuć ten elektromagnetyczny dźwięk, prawdopodobnie byłby on równie głośny jak ciągły rockowy koncert.
Aby sprawdzić, czy "magnetyczny ptasi kompas" jest zaburzony przez działalność człowieka, Mouritsen i jego współpracownicy wystawili ptaki z gatunku Erithacus rubecula (rudzik zwyczajny) na działanie słabego pola elektromagnetycznego, wytwarzanego przez fale radiowe AM (oraz małe urządzenia elektroniczne) w drewnianych chatkach na kampusie University of Oldenburg. Okazało się, że rudziki poddane takiemu hałasowi elektromagnetycznemu straciły całkowicie orientację w terenie - wyglądały jakby zapomniały dokąd miały się udać.
Jednak nawet kiedy naukowcy usunęli uziemienie lub wygenerowali szerokopasmowy hałas w środku uziemionych i odizolowanych chat, ptaki utraciły swoje możliwości orientacyjne ponownie. Aby być w 100% pewnym, badacze powtarzali te podwójne-ślepe próby w ciągu siedmiu lat, aż do dziś, kiedy opublikowano ich wyniki.
Na szczęście rudziki nie muszą poruszać się używając pola magnetycznego Ziemi. Ich zmysł dotyczący fal elektromagnetycznych wyłącza się, gdy mogą użyć w tym samym celu Słońca, gwiazd czy charakterystycznych obiektów.
Mouritsen mówi: Jeśli ptaki nie mogłyby użyć jednego z ich najważniejszych kompasów gdy są w mieście, jaki efekt wywarłoby to na ich przetrwanie?
Źródło: http://www.iflscience.com/plants-and-animals/electronic-pollution-disorients-migratory-robins
http://www.nature.com/nature/journal/vaop/ncurrent/full/nature13290.html
Źródło zdjęcia: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:European_Robin_2.JPG
Klaudia Majcher