Pięciu pacjentów po utracie dużej partii mięśni w nogach było zdolnych do ich odtworzenia. Z pomocą naturalnej wyściółki świńskiego pęcherza, czyli nabłonka, naukowcy sprawili, że komórki macierzyste w organizmie pacjentów przekształciły się w niezbędne im komórki mięśniowe.

Mięśnie są w stanie bezproblemowo zregenerować się po niewielkim urazie, jednak w przypadku uszkodzenia ich dużych partii - nie jest to możliwe. Do tej pory leczenie tak rozległych ubytków było ograniczone - należało pobrać komórki macierzyste od pacjenta, przekształcić je w potrzebne komórki, a następnie podać je ponownie.

Naukowcy z University of Pittsburgh opracowali inny rodzaj terapii komórkami macierzystymi. Technika ta opiera się na zastosowaniu macierzy pozakomórkowej (ECM) - siatki z cząsteczek białkowych - które fizjologicznie nadaje strukturę żywej tkance. Po wprowadzeniu jej do organizmu, ECM przyciąga komórki macierzyste do miejsca urazu, w którym przekształcają się one w potrzebne w danym miejscu komórki.

Aby stworzyć to "biologiczne rusztowanie", nabłonek świńskiego pęcherza pozbawiono wszystkich komórek oprócz kolagenu, cukrów i białek strukturalnych. Podobna metoda leczenia jest już dostępna w handlu - skompresowaną macierz zewnątrzkomórkową używa się w przypadkach przepuklin ścian brzucha i przy rekonstrukcji piersi.

Po skutecznych próbach u szczurów, leczenie zastosowano w grupie pięciu pacjentów, którzy utracili od 58% do 90% mięśni nóg. Zostali oni poddani długotrwałemu leczeniu, w którym zastosowano zarówno fizykoterapię, jak i implanty z macierzy zewnątrzkomórkowej. W momencie gdy wprowadzony materiał ECM ulega degradacji, zaczyna on działać jak urządzenie naprowadzające - wysyła sygnały chemiczne, aby spowodować napływ komórek macierzystych i innych komórek progenitorowych do miejsca uszkodzenia. Należy pamiętać o fizykoterapii - bez niej komórki nie będą wiedziały w co mają się przekształcić. To właśnie siły mechaniczne sprawiają, że komórki macierzyste prawidłowo przekształcają się w mięśnie.

Po zastosowanej terapii u wszystkich pacjentów mięśnie wróciły do dawnego wyglądu i odnotowano znaczną poprawę jakości życia.

Źródło: http://www.iflscience.com/health-and-medicine/scientists-regenerate-leg-muscles-pig-bladder-tissue

Źródło zdjęcia: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:2605_The_Bladder.jpg?uselang=pl

Klaudia Majcher

Share

bony.jpg

zoetis2024

megavet