W najnowszym badaniu zaprezentowanym w ostatnim numerze Nature Methods naukowcy przedstawili różnicę między reakcją gryzoni na obecność mężczyzn oraz kobiet. Okazuje się, że płeć badacza może wpłynąć na wyniki badań przeprowadzanych m.in. na myszach i szczurach.
Jeffrey Mogil i współpracownicy z Wydziału Psychologii na McGill University porównali odpowiedź organizmu myszy na ból w obecności badaczy płci męskiej lub żeńskiej. Ból został wywołany poprzez iniekcję czynnika wywołującego zapalenie. Oceniano grymas twarzy zwierząt, czyli tzw. "the mouse grimace scale" (dostępny tutaj: https://research.unc.edu/files/2012/11/CCM3_022603.pdf).
Mogil odkrył, ,że myszy w obecności mężczyzn w mniejszym stopniu wyrażały odczuwany ból, miały podwyższoną temperaturę ciała i zwiększony poziom kortykosteronu, co wskazywało na powstanie odpowiedzi stresowej i tzw. znieczulenia wywołanego stresem ("stress-induced analgesia"). Zwierzęta zareagowały w ten sam sposób gdy obecne w laboratorium kobiety miały na sobie koszulki uprzednio noszone przez mężczyzn. Naukowcy sugerują, że zapach mężczyzn odpowiada za wystąpienie stresu u myszy.
Źródło: http://news.discovery.com/animals/rodents-fear-men-women-not-so-much-140428.htm
Źródło zdjęcia: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Lab_mouse_mg_3154.jpg?uselang=pl
Klaudia Majcher