W lutym br. pingwin z warszawskiego zoo stracił dolną część dzioba w wyniku walki albo upadku. Bez niego nie był w stanie pobierać pożywienia ani pić wody, co sprawiło, że jego szanse na przeżycie były niewielkie. Jednak polscy naukowcy użyli drukarki przestrzennej aby pomóc pokrzywdzonemu pingwinowi.

Urządzenie, za pomocą którego wydrukowano fragment dzioba, nazywa się Omni3D. Naukowcy przeskanowali pod dwunastoma różnymi kątami dziób innego, martwego ptaka, aby dowiedzieć się jaki kształt i wymiar będzie pasował poszkodowanemu pingwinowi. Zadanie powierzono naukowcom z MTT Polska, a przewodniczącym projektu był Bartek Jarkiewicz. Dziób stworzono z wysokiej jakości ekologicznego tworzywa sztucznego. Stworzono również kilka zapasowych dziobów z nylonu i sylikonu.

Jest to drugi taki przypadek, w którym naukowcy użyli techniki drukowania przestrzennego do odbudowy dzioba ptaka. W 2012 roku zespół naukowców, inżynierów i stomatologów stworzył dziób dla bielika amerykańskiego.

Źródło: http://www.3ders.org/articles/20140321-3d-printing-to-the-rescue-injured-penguin-getting-new-3d-printed-beak.html

Klaudia Majcher

Share

bony.jpg

zoetis2024

megavet