Naukowcy z Comparative Pain Research Laboratory w North Carolina State University College of Veterinary Medicine opracowali metodę wykrywania bólu u kotów z chorobą zwyrodnieniową stawów (DJD - degenerative joint disease, osteoarthritis).

"Skorzystaliśmy z powszechnie obserwowanego efektu placebo w praktyce klinicznej i zastosowaliśmy je w naszych badaniach" - mówi dr Duncan Lascelles, przewodniczący badaniu. Wspomina także, że badania skuteczności środków przeciwbólowych w weterynarii często opierają się na subiektywnych pomiarach, takich jak ocena aktywności zwierzęcia przez jego opiekuna.

W najnowszym badaniu właściciele kotów oceniali aktywność kotów, które poddano działaniu niesterydowych leków przeciwzapalnych oraz placebo.

"Patrząc na poziom aktywności i łagodzenia bólu u kotów z NLPZ i placebo nie zaobserwowaliśmy różnic w ocenie wydanej przez opiekunów. Obie grupy według właścicieli były aktywniejsze" - powiedziała dr Margaret Gruen, behawiorysta weterynaryjny i wiodący autor badania. "Kiedy jednak wycofaliśmy leki, właściciele zwierząt poddanych działaniu NLPZ zaobserwowali wyraźne pogorszenie samopoczucia u swoich kotów, czego nie było widać u zwierząt, u których podawano placebo."

Powyższe badanie "Detection of clinically relevant pain relief in cats with degenerative joint disease associated pain" pojawi się w marcowym/kwietniowym numerze Journal of Veterinary Internal Medicine.

Źródło: https://www.avma.org/News/JAVMANews/Pages/140501g.aspx

Źródło zdjęcia: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Old_Persian_cat_MUCA_2004.jpg

Klaudia Majcher

Share

bony.jpg

zoetis2024

megavet