Pięć różnych substancji, które najprawdopodobniej mogą zwalczać przewlekły ból, wytworzono z toksyn produkowanych przez ślimaki z rodziny Conidae. Testy potwierdzające ich skuteczność przeprowadzono na szczurach.
Powyższą informacje ogłosił dr David Craik na konferencji American Chemical Society w Dallas.
Stożki (Conidae) to mięczaki żyjące na rafach koralowych oraz w tropikalnych strefach pływów. Ich jad znajduje się w gruczole w przekształconej na kształt zęba tarce, która zostaje wystrzelona w kierunku ofiary niczym harpun. Ukłucia mniejszych ślimaków są podobnie bolesne jak użądlenie pszczoły, a większych - mogą być nawet śmiertelne.
W swojej podstawowej formie konotoksyny są unieczynniane przez enzymy przewodu pokarmowego i dlatego nie mogą być podawane doustnie. Zykonotyd to do tej pory pierwszy środek przeciwbólowy stworzony na podstawie konotoksyn - jednak dr Craik przypomina, że aby był skuteczny należy go wstrzyknąć w rdzeń kręgowy, co znacznie zmniejsza jego użyteczność w domowym leczeniu bólu przewlekłego. W najnowszym badaniu, w którym zmodyfikowano białkową toksynę stożków, Dr Craik'owi udało się stworzyć bardziej stabilne substancje przeciwbólowe.
Nowe leki zostały przetestowane na szczurach. Okazało się, że podane nawet w niewielkich dawkach znacznie zmniejszają reakcję bólową. Porównując je do działania morfiny lub gabapentyny, efekt ich działania jest niemal sto razy silniejszy.
Źródło zdjęcia: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Sto%C5%BCki2.jpg
Klaudia Majcher