Banner_SneezingMonkey_cropped2Niedawno, bo w 2010 roku, odkryto nowy gatunek mapły z rodziny makakowatych - Rhinopithecus strykeri - zwany również "małpą z zadartym nosem z Mjanmy" lub "kichającą małpą". Rhinopithecus strykeri jest małpą niezwykle trudną do dokładnego zbadania, ponieważ ich całkowitą liczbę oceniono na 260-330 osobników. Na podstawie kryteriów Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody R. strykeri wpisano do Czerwonej Księgi Gatunków Zagrożonych jako gatunek krytycznie zagrożony (CR). Małpa ta występuje jedynie w północno-wschodniej Mjanmie i południowych Chinach.

Ciekawostką dotyczącą tych zwierząt jest to, że ze względu na specyficzną budowę nosa, do którego podczas deszczu dostają się krople wody, małpy kichają, stąd też ich potoczna nazwa. Niestety jest to dużą wadą dla R. strykeri - są one bardzo łatwo odnajdywane przez drapieżniki, co może (oprócz kłusownictwa i niszczenia naturalnych siedlisk) negatywnie wpływać na ich liczebność.

28 marca br. organizacja Fauna & Flora International (FFI) opublikowała specjalny film, na którym możemy zaobserwować około dwudziestu osobników przemieszczających na koronach drzew.

Źródło: http://www.iflscience.com/plants-and-animals/first-video-ever-rare-%E2%80%9Csnub-nosed-monkey%E2%80%9D

Źródło zdjęcia: http://species.asu.edu/2012_species01 Thomas Geissmann / Fauna & Flora International

Klaudia Majcher

Share

bony.jpg

zoetis2024

megavet