W badaniach przeprowadzonych przez Gregory'ego Berns'a i jego współpracowników z Center for Neuropolicy at Emory University, a opublikowanych w czasopiśmie Behavioural Processes dowiedziono, że obszar psiego mózgu, odpowiedzialny za reakcje na nagrody, odpowiada o wiele silniej na zapach znajomych osób, niż na zapach mniej znanych osób, a także znajomych zwierząt.
Kiedy ludzie czują zapach perfum lub wody kolońskiej osoby, którą kochają, zachodzi w ich organizmie reakcja emocjonalna, ale niekoniecznie poznawcza. Eksperyment, który przeprowadzili naukowcy z dr Bernsem na czele, miał pokazać ten sam proces u psów. Jednak psy mają znacznie czulsze zdolności węchowe niż człowiek, co sprawia, że ich reakcje będą o wiele bardziej nasilone niż ludzkie - tłumaczy dr Berns.
W badaniu wzięło udział dwanaście psów. Przeszły one szkolenie, aby w trakcie badania fMRI pozostawały w całkowitym bezruchu. W trakcie skanowania fMRI zaprezentowano im pięć różnych zapachów, które pozyskano z rana za pomocą sterylnych gazików. Próbki pochodziły od: samego zwierzęcia, nigdy wcześniej nie spotkanego psa, psa z tego samego gospodarstwa, nieznanego człowieka i człowieka z którym mieszka. Psie zapachy pobrano z okolicy krocza, natomiast ludzkie spod pachy.
Silniejsza aktywacja jądra ogoniastego sugeruje, że psy nie tylko odróżniają zapach znajomych ludzi od innych, ale także mają pozytywne odczucia z nim związane. Choć można by się spodziewać, że psy powinny silnie odpowiadać na zapach innych psów, to wydaje się, że "odpowiedź na nagrodę" zarezerwowana jest tylko dla ich właścicieli - mówi dr Berns.
Źródło: http://phys.org/news/2014-03-scent-familiar-linger-perfume-dog.html
Klaudia Majcher