W marcowym wydaniu Veterinary Record opublikowano pracę prof. Daniela Millsa i dr Sophie Hall opisującą terapeutyczne efekty towarzystwa zwierząt i ich dobroczynny wpływ na rozwój dzieci.
Poza coraz to liczniejszymi dowodami wskazującymi na korzyści relacji człowiek-zwierzę, autorzy sugerują również, że towarzystwo czworonożnych kompanów może pomóc w profilaktycznej opiece zdrowotnej. Wraz ze zmniejszeniem negatywnych reakcji emocjonalnych (takich jak np. lęk), ostatnie badania wykazują, że towarzystwo zwierząt może mieć ogromny wpływ na zmniejszenie poczucia izolacji. Badania przeprowadzone w domach spokojnej starości wykazały, że stałe towarzystwo zwierzęcia znacznie zmniejszyło uczucie samotności u starszych ludzi. Analiza zachowania pacjentów poddanych opiece paliatywnej pokazała, że obecność psa, kota lub królika poprawiła samopoczucie tych ludzi. Podobne, pozytywne zmiany nastroju zaobserwowano u dzieci z autyzmem i u pacjentów cierpiących na chorobę Alzheimera.
Zespół naukowców jest obecnie zaangażowany w długoterminowe badanie skutków posiadania czworonożnego przyjaciela w rodzinie z autystycznym dzieckiem. Już wkrótce jego wyniki zostaną opublikowane w specjalistycznej prasie naukowej.
Wcześniejsze badania w dziedzinie zdrowia i psychologii wykazały, że właściciele psów i kotów są zdrowsi zarówno psychicznie, jak i fizycznie od ludzi, którzy nie posiadają zwierząt w domu. Okazuje się również, że u właścicieli psów znacznie szybciej dochodzi do regeneracji organizmu po ciężkiej chorobie.
"To jest chyba ironią, że w świecie, który rozwija się technologicznie, aby sprawić, żeby nasze życie było łatwiejsze, odpowiedź na wszystkie nasze problemy może dosłownie patrzeć się nam w twarz (lub siedzieć nam na kolanach)" stwierdzają autorzy badania.
Źródło: http://phys.org/news/2014-03-pets-therapeutic-effects.html
Artykuł: http://veterinaryrecord.bmj.com/content/174/11/269.full?keytype=ref&ijkey=y6acdH39ofJAOyY
Źródło zdjęcia: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Puppy_French_Bulldog.jpg
Klaudia Majcher