Urządzenie opracowane przez firmę Qloudlab ma umożliwić pacjentom samodzielną analizę krwi w mniej niż minutę. Taka szybka i łatwa diagnostyka hematologiczna jest niezbędna dla osób, które poddane są leczeniu antykoagulantami i w związku z tym muszą być ciągle monitorowane w kierunku koagulacji krwi.
Za pomocą błony jednorazowego użytku, smartfon wskazuje stopień koagulacji krwi w ciągu kilkudziesięciu sekund. Powłoka ta jest zbudowana z plastiku o drobnej strukturze, grubości kilku mikrometrów. Kropla krwi, upuszczona na powierzchnię, wchodzi w kontakt z cząsteczkami, które inicjują proces koagulacji. Następnie smartfon analizuje zmiany w polu elektrycznym na powierzchni ekranu, które są podobne do tych, kiedy dotykamy go za pomocą palca.
W skrócie - krew, która przemieszcza się mikrościeżkami-kapilarami, powoduje zmianę pola elektrycznego, co jest wyłapywane przez ekran i analizowane przez specjalną aplikację, również stworzoną przez Qloudlab.
Za swój cel firma obrała stworzenie gotowego, szybkiego i tak samo wiarygodnego jak testy laboratoryjne urządzenia, które do sprzedaży komercyjnej ma wejść już w 2015 roku.
Źródło zdjęcia: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Blood_clot.jpg?uselang=pl
Klaudia Majcher