Stworzenie skutecznego lekarstwa na cukrzycę typu 1 od wielu lat przysparza naukowcom nie lada problemów. Nie dlatego, że nie wiadomo co trzeba zrobić, a dlatego, że nie ma do tego odpowiednich "narzędzi". Naukowcy z laboratorium Gladstone Institutes opracowali na zwierzęcych modelach technikę, która umożliwia uzupełnienie komórek beta zniszczonych przez chorobę. Wyniki badania opublikowanego w czasopiśmie Cell Stem Cell dają nadzieję na uwolnienie cukrzyków od ciągłych iniekcji insuliny.

Jednym z największych wyzwań w tworzeniu dużych ilości komórek beta jest to, że mają one ograniczone możliwości regeneracji. Zespół zebrał komórki skóry - fibroblasty. Następnie, poddając je działaniu unikalnego "koktajlu" cząsteczek i czynników "reprogramujących", stworzył z nich komórki podobne do endodermy. Komórki endodermy są tym typem komórek z embrionów, które przekształcają się w organy - również trzustkę.

Używając innego koktajlu chemicznego przetransformowaliśmy komórki podobne do endodermy w komórki naśladujące wczesne komórki trzustki, króre nazwaliśmy PPLC - powiedziała główna autorka badania, dr Ke Li.

Źródło: http://gladstoneinstitutes.org/node/11467

Źródło zdjęcia: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Pancreas.jpg

Klaudia Majcher

Share

bony.jpg

zoetis2024

megavet