Poniżej zamieszczamy listę najczęściej zgłaszanych substancji, które spowodowały zatrucie u kotów. Została ona przygotowana przez lekarzy weterynarii i specjalistów toksykologii z Pet Poison Helpline.
Lista dotycząca substancji toksycznych dla kotów wygląda bardzo podobnie jak ta, którą opublikowano rok temu.
TOP 10 substancji toksycznych u kotów:
- Rośliny z rodzaju Lilium: lilia długokwiatowa (Easter lily), lilia tygrysia czy też lilie azjatyckie powodują niewydolność nerek u kotów.
- Środki czyszczące: większość środków czyszczących ogólnego użytku jest bezpieczna dla kotów, jednak skoncentrowane substancje, takie jak środki do mycia WC lub udrożniacze do rur, mogą powodować oparzenia chemiczne.
- Produkty przeciw pchłom i kleszczom dla psów: środki zawierające pyretroidy są śmiertelne dla kotów, powodując wcześniej u nich drgawki i drżenia.
- Antydepresanty: leki takie jak Cymbalta (chlorowodorek duloksetyny) i Effexor (wenlafaksyna) są jednymi z najczęściej zgłaszanych, toksycznych leków antydepresyjnych. Koty są bardzo wrażliwe na ich działanie, ich spożycie powoduje poważne zaburzenia kardiologiczne i neurologiczne.
- NLPZ: koty są bardziej wrażliwe niż psy na NLPZ takie jak ibuprofen lub naproksen. Nawet NLPZ do użycia weterynaryjnego (karprofen i meloksykam) powinny być stosowane u nich z ostrożnością.
- Leki na ADD/ADHD przepisywane na receptę: po spożyciu amfetaminy lub jej związków u zwierzęcia wystąpią drżenia, drgawki, problemy ze strony serca, a w konsekwencji nawet śmierć.
- Leki na przeziębienie, kaszel i przeciwalergiczne: środki zawierające paracetamol są szczególnie toksyczne dla kotów, powodując uszkodzenie krwinek czerwonych i niewydolność wątroby.
- Rośliny zawierające nierozpuszczalne kryształy szczawianu wapnia: popularne rośliny doniczkowe, takie jak skrzydłokwiat, filodendron oraz stopłat mogą powodować podrażnienie i zapalenie jamy ustnej i górnej części przewodu pokarmowego.
- Środki owadobójcze do użytku domowego: większość sprayów i proszków jest względnie bezpieczna, ale i tak najlepiej trzymać zwierzę z dala od spryskanych roślin do czasu, aż substancja wyschnie lub się wchłonie.
- Świecące naklejki lub biżuteria: zabawki te zawierają substancje zwane ftalanami, które w kontakcie z jamą ustną zwierzęcia powodują ból i pieniste ślinienie się. Objawy bardzo szybko mijają gdy kot zje lub się napije.
Źródło zdjęcia: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Cat_Cute.JPG
Klaudia Majcher