Lekarze weterynarii i eksperci toksykologii z Pet Poison Helpline stworzyli listę dziesięciu substancji lub rzeczy występujących w gospodarstwach domowych, będących najczęstszą przyczyną zatruć u psów i kotów w 2013 roku.
Obydwie listy "TOP 10" zostały uporządkowane malejąco, począwszy od substancji, która była najczęstszą przyczyną zgłoszeń w Pet Poison Helpline.
TOP 10 substancji toksycznych u psów:
- Czekolada: ciemne = niebezpieczne! Wypieki i ciemna czekolada są najniebezpieczniejsze, natomiast czekolada mleczna może być groźna dla psów i kotów w przypadku spożycia jej w dużej ilości.
- Ksylitol: słodzik ten, który można znaleźć w gumie do żucia bez cukru, słodyczach, lekach i sprayach do nosa powoduje nagły spadek cukru we krwi i niewydolność wątroby (nie dotyczy kotów).
- NLPZ: ibuprofen, naproksen i inne niesterydowe leki przeciwzapalne są słabo metabolizowane przez psy. Ich przypadkowe spożycie może spowodować wrzody żołądka i niewydolność nerek.
- Leki na przeziębienie i przeciwalergiczne, dostępne bez recepty: paracetamol lub środki udrażniające górne drogi oddechowe zawierające substancję czynną taką jak pseudoefedrynę lub fenylefrynę są szczególnie toksyczne dla psów.
- Rodentycydy: spożyte nawet w małych ilościach mogą powodować krwawienia wewnętrzne (brodifakum, bromadiolon i inne) lub obrzęk mózgu (brometalina).
- Winogrona i rodzynki: powodują uszkodzenie nerek u psów.
- Środki przeciw owadom: rzadko powodują zatrucia, większe ryzyko występuje w przypadku zjedzenia przez zwierzę ich plastikowej obudowy, co spowoduje niedrożność jelit.
- Leki na ADD/ADHD przepisywane na receptę: po spożyciu amfetaminy lub jej związków u zwierzęcia wystąpią drżenia, drgawki, problemy ze strony serca, a w konsekwencji nawet śmierć.
- Suplementy na stawy zawierające glukozaminę: w przypadku spożycia przez psa dużych dawek glukozaminy może wystąpić biegunka oraz niewydolność wątroby (rzadziej).
- Absorbenty tlenu i żel krzemionkowy (tzw. "silikażel" dołączany do np. ubrań jako środek wchłaniający wilgoć): absorbenty tlenu zawierające żelazo, które możemy znaleźć w opakowaniach produktów żywnościowych takich jak wołowina lub przysmaki dla zwierząt, mogą spowodować zatrucie. Silikażele są mniejszym problemem.
Źródło zdjęcia: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Golden_Retriever_puppy_-_2010.jpg
Klaudia Majcher