Według najnowszego badania opublikowanego w czasopiśmie Applied Animal Behaviour Science rasa psa jest tylko jednym z wielu czynników wpływających na możliwość wystąpienia u zwierzęcia agresji.

Naukowcy odkryli, że takie czynniki jak wiek właściciela, trening psa, miejsce zakupu zwierzęcia oraz jego płeć są bardziej wymownymi wskazówkami do oszacowania prawdopodobieństwa wystąpienia agresji. Ponadto psy, które są agresywne w jednej sytuacji, nie muszą wykazywać takiego zachowania w innej - przykładowo zwierzę, które zachowuje się niepoprawnie na ulicy, może być wyjątkowo spokojne na własnym podwórku.

Agresja jest niezwykle złożona. Będzie ona zależna zarówno od sytuacji, jak i historii psa oraz jego właściciela powiedział Stephen Zawistowski, doradca naukowy American Society for the Prevention of Cruelty to Animals (ASPCA). Nie można po prosty wybrać rasy psa i przewidywać, że będzie on agresywny. Zawistowski, który jest także adiunktem antrozoologii, nie wziął jednak udziału w najnowszym badaniu.

W celu przeprowadzenia doświadczenia Rachel Casey i wpółpracownicy z University of Bristol's School of Veterinary Sciences rozdali około 15 tysięcy kwestionariuszy do wypełnienia przez właścicieli zwierząt wykazujących agresję. Do rąk badaczy wróciło około 4 tysiące z nich.

Niemal 7% właścicieli powiedziało, że ich pies szczekał, rzucał się, warczał lub ugryzł nieznanego człowieka, który przyszedł do ich domu. 5% zachowań agresywnych pojawiło się podczas spotkania z innymi ludźmi na spacerze, a jedynie 3% właścicieli zgłosiło agresję wobec członków rodziny.

Wyniki wskazują, że większość psów była agresywna tylko w jednej z trzech powyżej wymienionych sytuacji. W związku z tym mało prawdopodobne jest, że pies, który rzuca się na obcych ludzi na ulicy, będzie agresywny dla nieznajomych przychodzących do domu.

Naukowcy również odkryli znacznie więcej czynników wpływających na agresję zwierząt, przykładowo:

  • Psy należące do ludzi młodszych niż 25 lat były niemal dwa razy częściej agresywne niż te, które były w posiadaniu osób starszych niż 40 lat
  • Wykastrowane samce dwukrotnie częściej były agresywne niż wykastrowane samice, jednak nie było istotnej różnicy między wykastrowanymi i niewykastrowanymi samcami
  • W przypadku psów, które poddano tresurze w wieku szczenięcym wystąpienie agresji było półtora razy mniej prawdopodobne niż u zwierząt nieszkolonych
  • Psy tresowane za pomocą metody kary i szkolenia negatywnego były aż dwukrotnie częściej agresywne w stosunku do obcych i trzykrotnie częściej w stosunku do członków rodziny
  • Zwierzęta, które zostały uratowane częściej wykazywały agresję, niż te, które zostały kupione od hodowcy

Agresja może być spowodowana lękiem i związanym z nim niepokojem zwierzęcia, dlatego też proponowane jest zapoznanie się z poniższymi zaleceniami, które mogą zapobiec jej wystąpieniu:

  • Pozostawienie szczeniąt z miotem do 8 tygodnia życia
  • Zabieranie szczeniąt do "psiego przedszkola" przed ukończeniem 16 tygodni
  • Angażowanie zwierząt w szkolenie pozytywne

Należy pamiętać, że starsze psy, które nagle zaczęły być agresywne, mogą cierpieć z bólu. Jeśli patrzysz na 6 lub 7 letniego psa, który nagle stał się agresywny, powinieneś sprawdzić, czy nie rozwinęło się u niego zapalenie stawów mówi Zawistowski.

Źródło: http://phys.org/news/2014-02-aggressive-dog.html

Źródło zdjęcia: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:USMC-06639.jpg

Klaudia Majcher

Share

bony.jpg

zoetis2024

megavet