W najnowszym badaniu naukowcy z University of London's Royal Veterinary College potwierdzili wieloletnie przypuszczenia dotyczące konsekwencji formowania się ptaków podczas lotu w klucze, a mianowicie zachowania energii i aerodynamiki lotu.
Badacze przez wiele lat domyślali się, że wiele ptaków nie bez przyczyny lata w kluczu "V". Dokładne określenie powodu takiego lotu było trudne na wolności, jednak naukowcy z University of London's Royal Veterinary College znaleźli na to sposób - podjęli współpracę z organizacją zajmującą się ochroną zagrożonych ptaków brodzących w Europie. Przyczepili oni miniaturowe urządzenia GPS czternastu młodym ibisom grzywiastym (Geronticus eremita), które migrowały pomiędzy Australią i Włochami.
Analiza siedmiominutowych nagrań wykazała, że ibisy latające w formacji "V" są tak ustawione, że wykorzystują wiatr wytworzony przez innego ptaka, co pozwala im oszczędzać energię. Synchronizacja dotyczyła nie tylko samego ułożenia wobec innych towarzyszy lotu, lecz także odpowiedniego, synchronicznego machania skrzydłami.
Źródło: http://phys.org/news/2014-01-birds-formation-energy.html
Klaudia Majcher