Bruno Grossi z Uniwersytetu w Chile w swoim doświadczeniu przyczepił wyważone protezy do tylnej części ciała kurcząt, aby uzyskać lepsze wyobrażenie o tym, jak kiedyś poruszały się dinozaury. Wyniki tego nieco kontrowersyjnego badania opublikowano w PLOS ONE.
Istnieje wiele podobieństw w budowie nóg i poruszaniu się dinozaurów-teropodów oraz obecnych ptaków. Jest to między innymi przemieszczanie się na dwóch kończynach oraz opieranie się na palcach. W związku z tym wielu naukowców studiując ruch ptaków badało sposób poruszania się dinozaurów. Największą różnicą pomiędzy tyranozaurem, a kurczakiem jest o wiele cięższy ogon, służący do równowagi lub obrony. Jego waga powodowała zmianę środka ciężkości ciała, a także ustawienia kolana i zakresu ruchu kości udowej.
Aby zaradzić tej różnicy, badacze przyczepili zbudowane z gliny i drewnianego kija wyważone ogony dwudniowym kurczętom i zmieniali je co pięć dni, dostosowując je do wielkości ptaka. Następnie sfilmowano dwunastotygodniowe kurczęta, aby zbadać zmiany w sposobie poruszania się. Porównując do grupy kontrolnej, kurczęta z wyważonymi ogonami wykazały zmniejszony zakres ruchu w kolanie, a zwiększony niemal trzykrotnie w kości udowej. Długość kości udowej była niewiele dłuższa u ptaków z dodatkowym ogonem.
Klaudia Majcher