Okazuje się, że kawki, jako pierwsze zwierzęta inne niż naczelne, wykorzystują swoje oczy do komunikacji ze sobą. Badanie, które opublikowano w Biology Letters, opisuje, w jaki sposób Corvus monedula ostrzega inne ptaki za pomocą koloru tęczówek.
Gabrielle Davidson z Uniwersytetu w Cambridge, która prowadziła badania, powiedziała: "Oczy kawek są niezwykłe. W przeciwieństwie do blisko spokrewnionych gawronów i wron, które mają bardzo ciemne oczy, oczy kawek są niemal białe i dobrze widoczne na tle ciemnych piór." Podczas gdy większość ptaków ma czarne lub ciemnobrązowe oczy, kolorowe tęczówki ma około 10% wróblowatych. Davidson chciała znaleźć odpowiedź na pytanie, czy kawki wykorzystują swoje jasne oczy, aby porozumieć się z innymi ptakami.
Tuż przed sezonem lęgowym Davidson umieściła jeden z czterech różnych obrazków w stu skrzynkach lęgowych kawek. Na zdjęciach umieszczono: czarne tło (kontrola), parę oczu kawek, całą głowę kawki z widocznymi jej oczami oraz głowę kawki z czarnymi gawronimi oczami. Następnie nagrano reakcję ptaków na poszczególne obrazy.
"Kawki są unikalne wśród krukowatych - swoje gniazda mają w naturalnych otworach w drzewach. Nie mogą wydziobać własnych gniazd, tak jak robią niektóre dzięcioły, dlatego muszą ze sobą konkurować."
Po analizie czterdziestu nagrań ptaków zaglądających do gniazd, Davidson uznała, że z miejsc, gdzie widoczne były jasne oczy kawek, inne ptaki uciekały, a także spędzały mniej czasu w ich okolicy. To badanie pokazało po raz pierwszy, że są inne zwierzęta, poza naczelnymi, u których środkiem ostrzegawczym jest kolor tęczówek.
Źródło: http://phys.org/news/2014-02-non-primates-jackdaws-eyes.html
Źródło zdjęcia: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Corvus_monedula_Lithuania_6787.jpg
Klaudia Majcher