Naukowcy zsekwencjonowali genom zakaźnego nowotworu - CTVT (Canine transmissible venereal tumor) czyli zakaźnego psiego guza wenerycznego, zwanego także mięsakiem zakaźnym. Jest to nowotwór atakujący narządy rozrodcze samców i samic, obejmujące prącie, napletek, pochwę lub wargi sromowe.
CTVT jest niezwykle częsty u psów na całym świecie. Poznanie genomu nowotworu pomoże naukowcom lepiej zrozumieć, w jaki sposób ta choroba się rozprzestrzenia i jakie procesy pozwalają nowotworom na stawanie się transmisyjnymi. Jeśli chodzi o dzikie zwierzęta, poza CTVT, istnieje tylko jeden zakaźny nowotwór - DFTD (devil facial tumour disease) - nowotwór pyska diabła tasmańskiego.
Zespół naukowców wykorzystał jedną z mutacji, znaną z gromadzenia się w czasie ("zegar molekularny"), do oszacowania daty powstania nowotworu. Okazuje się, że pierwszy znany przypadek CTVT pochodzi od psa liczącego jedenaście tysięcy lat. Przenoszony był na kolejne psy poprzez kopulację. Jego genom niesie około dwóch milionów mutacji - o wiele więcej niż można znaleźć w większości ludzkich nowotworów (od tysiąca do pięciu tysięcy mutacji).
Według badań pierwszy pies, który zachorował na CTVT przypominał alaskana malamute lub huskiego. Miał krótką sierść, szarobrązową lub czarną. Sekwencja genetyczna nie wskazuje konkretnie na jego płeć, jednak wiadomo, że był to osobnik z krzyżowania wsobnego.
Źródło: http://www.sanger.ac.uk/about/press/2014/140123.html
Źródło zdjęcia: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Canine_transmissible_venereal_tumor_cytology.JPG
Klaudia Majcher