Wewnątrznaczyniowe przeżyciowe krzepnięcie krwi, tzw zakrzepica, może być wynikiem chorób endokrynologicznych, takich jak nadczynność kory nadnerczy. Niektóre leki mogą jatrogennie zmieniać równowagę kortykosteroidów w organizmie. Jednym z nich jest prednizon stosowany jak środek przeciwzapalny lub immunosupresyjny.
Hiperkortyzolemia może stymulować tworzenie skrzeplin poprzez zwiększenia stężenia czynników krzepnięcia przy jednoczesnym zmniejszeniu fibrynolitycznych. Celem badań przeprowadzonych w Brazylii było sprawdzenie wpływu prednizonu na hemostazę psów.
We wspominanym doświadczeniu pacjentów podzielono na dwie grupy, którym podawano lek odpowiednio w dawce przeciwzapalnej i immunosupresyjnej. Po 15 dniach terapii w obu stwierdzono znaczący wzrost stężenia antytrombiny w surowicy. Natomiast zwiększenie agregacji płytek krwi zaobserwowano w grupie drugiej.
Na podstawie przeprowadzonych badań nie można jednoznacznie powiedzieć, czy pomimo zmniejszonych czynników krzepnięcia ryzyko zakrzepicy wzrasta. Należy jednak mieć to na uwadze.
Źródło: http://www.biomedcentral.com/1746-6148/9/268/abstract
Źródło zdjęcia: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Assorted_Pills_3.JPG?uselang=pl
Dagmara Majewska