Naukowcy z University of Queensland, aby lepiej zrozumieć problemy stomatologiczne wielkouchych (Macrotis), zbadali je za pomocą zaawansowanych technik - tomografii komputerowej oraz drukowania przestrzennego.
Okazuje się, że problemy stomatologiczne dodatkowo obciążają już zagrożone kolonie wielkouchych. W związku z tym, organizacja non-profit Save the Bilby Fund poprosiła o pomoc naukowców: dr. Steve'a Johnstona oraz dr. Simona Collinsa z University of Queensland. Byli oni zachwyceni propozycją współpracy.
Swoje badania zaczęli od populacji z Dreamworld, parku na Gold Coast. Skany stworzone techniką tomografii komputerowej, wykonane w Veterinary Medical Centre, porównali ze skanami okazów z muzeum w Queensland. Za pomocą drukowania przestrzennego stworzono także rzeczywistych rozmiarów modele czaszek i zębów wielkouchych.
"Wierzymy, że główny problem tych zwierząt jest związany najprawdopodobniej z ich dietą" - mówi dr Collins. Znalezienie przyczyny problemów stomatologicznych jest kolejnym krokiem w zapewnieniu ciągłości populacji żyjących zarówno w niewoli, jak i na wolności.
Wcześniej, dr Collins i dr Johnston stworzyli skany CT uzębienia koali i wombatów, opisali anatomię obydwu gatunków, a także udokumentowali układ mięśniowo-szkieletowy krokodyla różańcowego.
Źródło: http://www.uq.edu.au/news/node/112770
Klaudia Majcher