Okazuje się, że skrzepy, poza mechanicznym oddziaływaniem, odgrywają inną, nieoczekiwaną rolę - absorbują toksyny bakteryjne. Badanie, przeprowadzone przez naukowców z University of California w Davis, opublikowano 2 grudnia 2013 roku w PLoS ONE.

"To znaczący dodatek do krótkiej listy mechanizmów obronnych, których zwierzęta używają w celu ochrony przed posocznicą wywołaną toksynami" - powiedział prof. Peter Armstrong z UC Davis.

Wstrząs septyczny jest spowodowany przez bakterie gram ujemne, które wytwarzają toksynę zwaną lipopolisacharydem. W małych ilościach powoduje on zapalenie, jednak jeśli zakażenie wymknie się spod kontroli, duże ilości LPSu przemieszczając się poprzez krwioobieg powodują katastrofalne uszkodzenie narządów i tkanek organizmu.

Do tej pory było wiadomo, że skrzepy chronią i uszczelniają rany zapobiegając nadmiernej utracie krwi i płynów ustrojowych. Tworzą fizyczną barierę, która zapobiega wnikaniu bakterii do organizmu. Nowe badania wskazują, że potrafią one aktywnie chłonąć lipopolisacharyd wytwarzany przez bakterie w bramie wejścia.

W badaniu mechanizm ten sprawdzono na ludziach, myszach, homarach i krabach podkowiastych. U każdego z tych gatunków okazało się, że fluorescencyjnie znakowany LPS wiązał się z włóknami skrzepu krwi.

Źródło: http://news.ucdavis.edu/search/news_detail.lasso?id=10785

Źródło zdjęcia: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Blood_clot.jpg

Klaudia Majcher

Share

bony.jpg

zoetis2024

megavet