Na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Weterynarii pojawił się komunikat Głównego Lekarza Weterynarii dotyczący nieścisłości związanych ze zmianami w dopuszczalnej zawartości benzopirenu w mięsie i wyrobach mięsnych.
W komunikacie GLW Janusza Związka możemy przeczytać sprostowanie informacji pewnych mediów, które błędnie podają, że od września 2014 roku norma dotycząca zawartości benzopirenu w wyrobach mięsnych będzie wynosiła 0,2 mikrograma na kilogram. Jest to nieprawda, bo zgodnie z pkt 6.1.4 sekcji 6 załącznika do rozporządzenia Komisji (WE) nr 1881/2006 z dnia 19 grudnia 2006 r. ustalającego najwyższe dopuszczalne poziomy niektórych zanieczyszczeń w środkach spożywczych od 1 września 2014 r. najwyższy dopuszczalny poziom benzopirenu w mięsie wędzonym i produktach mięsnych wędzonych wynosić ma 2 mikrogramy na kilogram.
Okazuje się, że według badań dwóch laboratoriów urzędowych (laboratorium Zakładu Farmakologii i Toksykologii PIWet-PIB oraz laboratorium ZHW w Szczecinie Oddział w Koszalinie), upoważnionych do wykonywania badań poziomu wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (w tym benzopirenu), poziom tego związku w polskim mięsie i przetworach mięsnych w większości przypadków nie przekracza aktualnie dopuszczalnego poziomu.
Dane laboratorium Zakładu Farmakologii i Toksykologii PIWet-PIB:
- 5 próbek ryb i 12 próbek produktów mięsnych wędzonych - brak przekroczenia limitów
Dane laboratorium ZHW w Szczecinie Oddział w Koszalinie:
- 29 oznaczeń - 1 przypadek przekroczenia limitów (2012 rok)
- 235 oznaczeń (124 urzędowe, 111 właścicielskie) - 8 przypadków przekroczenia limitów (2013 rok)
Źródło: http://www.wetgiw.gov.pl/files/aktualnosci/8-01-14-komunikat-glw.pdf
Źródło zdjęcia: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Smoked_Chinese_sausage.jpg
Klaudia Majcher