Cat-eating-preyDla ludzi już od zamierzchłych czasów posiłek przestał być jedynie przymusem fizjologicznym. Decyzję o tym, co zjedzą, podejmują na podstawie stanu zdrowia oraz poglądów politycznych, kulturowych, cywilizacyjnych, czy religijnych. Niektórzy swoje przekonania chcą również podkreślić wybierając dietę dla kota. Ma to swoje odzwierciedlenia przede wszystkim w wyborze wegetarianizmu przez właścicieli.

Uważa się, że wprowadzenie takiej diety jest sprzeczne z fizjologią tych zwierząt. Kot jest bezwzględnym mięsożercą, o czym świadczą m.in. jego uzębienie oraz bardzo krótki układ pokarmowy. W przeciwieństwie do ludzi nie syntetyzują witaminy D w skórze. Z tego powodu istnieje konieczność jej ciągłej podaży wraz z produktami pochodzenia zwierzęcego. Dieta roślinna wiązałaby się u kotów z niedoborem tauryny. Jest ona dla nich aminokwasem ograniczającym, a w nich znajdują się jej śladowe ilości. Ponadto, koty nie posiadają enzymów, które przekształcają NNKT w ich biologicznie czynne metabolity. Dlatego konieczne jest przyjmowanie przez nie kwasów pochodzenia rybnego, które jako jedyne zawierają ich wszystkie gotowe produkty przemian.

Dieta wegetariańska, oparta na białku roślinnym może prowadzić do poważnych, czasem nieodwracalnych schorzeń. Na przykład konsekwencjami niedoborów tauryny mogą być rozwój tauryno-zależnej kardiomiopatii rozstrzeniowej, niepłodność, zahamowanie wzrostu i schorzenia oczu.

Wprowadzenie diety wegetariańskiej dla kota wymagałoby indywidualnego opracowania jej przez specjalistę w dziedzinie dietetyki weterynaryjnej. Ponadto wiązałoby się ze stosowaniem suplementów diety w celu uzupełnienia braków równowagi lub niedoborów.

Źródło: http://pets.webmd.com/features/vegetarian-diet-dogs-cats

Źródło zdjęcia:http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Cat-eating-prey.jpg

Dagmara Majewska

Share

bony.jpg

zoetis2024

megavet